HaberlerPolitika

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Türkiye ziyareti – ÖZET-

ANKARA – Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından Berlin’e dönmek üzere Ankara’dan ayrıldı. Steinmeier ve beraberindeki heyeti Ankara Valisi Vasip Şahin uğurladı. Steinmeier ve heyetini Berlin’e götürecek uçak, saat 19.36’da Ankara’dan hareket etti.
Steinmeier, 3 günlük Türkiye ziyareti kapsamında 22 Nisan’da İstanbul’a gelmiş ve 63 yıl önce Almanya’ya iş gücü göçünün başladığı nokta Sirkeci Garı’na ziyarette bulunmuştu. Burada, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP TBMM Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın tarafından karşılanan Steinmeier, sonrasında İmamoğlu ve İstanbul Valisi Davut Gül ile Demiryolu Müzesi’ni ziyaret etmişti.
Cumhurbaşkanı Steinmeier, Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğinin Tarabya’daki tarihi yazlık rezidansında da iş dünyası, gazeteci, siyasetçi ve spor dünyasından isimlere davet vermişti.

Cumhurbaşkanı Steinmeier Türkiye'den ayrılırken görevlilerle fotoğraf çektirdi
Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Türkiye ziyareti – ÖZET-

Steinmeier, 23 Nisan’da da İstanbul Havalimanı’nda Alman lojistik firması DHL’yi ziyaret ederek yetkililerden bilgi almıştı.

Ardından Gaziantep’e giden Steinmeier, Gazikent İlkokulu’nu ziyaret etmiş; Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerin etkilediği Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunmuştu.
Dün akşam saat 20.48’de de Ankara’ya gelen Steinmeier, bugün Anıtkabir’i ziyaret etmesinin ardından Ankara Üniversitesi (AÜ) Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile bir araya gelmişti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Steinmeier, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden Almanya’nın Ankara Büyükelçiliğine gelen Steinmeier, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile görüşmüştü. Muhabirce/AA- ANKARA

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu