Haberler

Steinmeier Gaziantep’te Suriye sınırına yakın bölgeyi gezdi

Suriyeliler içın yapılan çalışmaları takdir ettiğini ifade etti

GAZİANTEP- Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Gaziantep’te Nurdağı ilçesinde depremzedeler için kurulan konteyner kenti ziyaret etti. Suriyeliler içın yapılan çalışmaları takdir ettiğini ifade etti.

Steinmeier, gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanyanın teşekkürlerini iletmek ve dayanışmasını göstermek için geldiğini belirterek “Türkiye’nin güneyinde neşe ve hüzün bir arada. Az önce Gaziantep’te neşeli bir (23 Nisan) çocuk şenliğini ziyaret ettik. Şimdi de geçen yıl şubat ayında meydana gelen depremden en çok etkilenen bölgedeyiz. Gaziantep Valisi’ne, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’e bizi buraya, Suriye sınırına yakın bir yere davet ettikleri için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Suriye’deki iç savaşın Gaziantep bölgesinde de iz bıraktığına işaret eden Steinmeier, “Ben de buraya saygımı, Almanların teşekkürlerini ve dayanışmasını göstermek için geldim.” diye konuştu.

Suriyeli mülteciler için yapılanları bildiklerini ve büyük bir takdirle izlediklerini dile getiren Steinmeier, “Suriye’de okulu bırakmış yüz binlerce çocuğun burada eğitimlerine devam edebilmeleri için öğretmenlerin ne kadar çaba sarf ettiklerini, ne kadar hırslı olduklarını ve aynı zamanda ne kadar tutkulu olduklarını gördük. Bu arada, Suriyeli mültecilerin Türkiye’de doğan pek çok çocuğu da okula gitme fırsatı buluyor. Bu, açıkça takdir ettiğimiz büyük bir başarıdır.” ifadelerini kullandı.

Steinmeier Gaziantep'te Suriye sınırına yakın bölgeyi gezdi
Steinmeier Gaziantep’te Suriye sınırına yakın bölgeyi gezdi

SURİYELİ SOSYAL HİZMET UZMANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Almanya olarak bu konularda yardımcı olabildikleri için çok mutlu olduklarını kaydeden Steinmeier, “Desteklediğimiz bir program kapsamında bölgedeki okullarda çalışan ve öğrencilerin yabancı bir ortamda okula gelmelerini, bazen buradaki gibi barınma merkezlerinde yaşamalarını ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamaya yardımcı olan bir grup Suriyeli sosyal hizmet uzmanıyla konuştum. Suriye’de her şeyini kaybetmiş ailelerin çocuklarının en azından bir gelecek umuduna sahip olmaları çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Steinmeier Gaziantep'te Suriye sınırına yakın bölgeyi gezdi
Steinmeier Gaziantep’te Suriye sınırına yakın bölgeyi gezdi

Burada karşılaştığı ailelerin çok daha zor durumda olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Alman Cumhurbaşkanı, Nurdağı’nda depremde 2500 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, şunları söyledi:
“Onları bir yandan ana vatanları Suriye’den kaçtıkları için, diğer yandan da burada büyük bir depremin kurbanı oldukları için unutmamalıyız. Depremden kısa bir süre sonra insanlarla ilgilenmek, kayıp kişileri aramak ve tıbbi yardım sağlamak üzere buraya gelen herkese minnettarım. Sayın Şahin’den, depremden bir yıl sonra bu bölgeyi unutmamamızın ne kadar önemli olduğunu da duydum. Özellikle eğitim tesislerinin yeniden inşasına katkıda bulunmak üzere kapsamlı bir kredi programı ile fırsatlar yarattığı için Alman hükümetine minnettarım”

Bölgede büyük acılar yaşandığını ifade eden Steinmeier, “Ama aynı zamanda başkalarının da büyük bir sorumluluk üstlendiği, yıkılmış bir bölgeye sahip çıkarak insanlara yeni bir gelecek vermek için sorumluluk gösterdiği bir bölge. Özellikle de çok sayıda insanın yaşadığı bu konaklama merkezinde bu çok etkileyici” dedi. Muhabirce/AA- GAZİANTEP

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu