HaberlerPolitika

Steinmeier İstanbul ziyaretinde döner kesti

Steinmeier: "Almanya'da hiçbir fast food yemeği dönerden daha çok yenmiyor, hatta daha çok ihraç edilmiyor."

İSTANBUL – Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Alman Büyükelçiliğine ait yazlık Tarabya rezidansında döner keserek davetlilere ikram etti.

Steinmeier rezidansta, Berlin’de döner dükkanı işleten üçüncü kuşaktan Arif Keleş’le birlikte döner kesti. Keleş’in Türkiye ziyaretinde kendisine eşlik etmesinden memnuniyet duyduğunu vurgulayan Steinmeier, Türk misafir işçiler tarafından geliştirilen döner kebabının, artık Almanya’nın ulusal yemeği haline geldiğini belirtti.

Steinmeier, “Hiçbir fast food yemeği Almanya’da dönerden daha çok satılmıyor, daha çok yenmiyor, hatta daha çok ihraç edilmiyor.” dedi.

Steinmeier İstanbul ziyaretinde Arif Keleş usta ile döner kesmenin yanısıra sosis de pişirdi
Steinmeier İstanbul ziyaretinde Arif Keleş usta ile döner kesmenin yanısıra sosis de pişirdi

Yaklaşık 40 yıldır Berlin’de döner dükkanları bulunduğunu ifade eden Arif Keleş de böyle anlamlı bir ziyarette Cumhurbaşkanı Steinmeier ile döner kesmenin kendisi için gurur verici olduğunu vurgulayarak “Üç günlük gezide benim de bulunmamı istediler, çok mutlu oldum. Dedemden bu yana üçüncü kuşak olarak Berlin’de döner dükkanımız var” dedi. Almanya’da döner sektörünün 7 milyar avroluk cirosu olduğunu, hazır yemek sektöründe birinci sırada yer aldığını belirten Arif Keleş, Almanya’da son zamanlarda dönere zam gelmesinin ardından konunun Başbakan Olaf Scholz’a kadar ulaştığını, sosyal medyada fiyatın düşürülmesi için Scholz’dan yardım dahi istendiğini söyledi.
Davete, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz ve Alman Federal Milletvekilleri Serap Güler ve Nils Schmidt ile spor, siyaset ve iş dünyasından oluşan seçkin davetliler katıldı. Konuklar döner yemek için uzun kuyruklar oluşturdu. Muhabirce/AA- İSTANBUL

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu