HaberlerToplum

Tatort: Solingen- kundaklama ve palalı zanlı -Geniş özet-

SOLİNGEN- Yaklaşık iki haftadan beri, 2. Solingen kundaklamasını araştırmak için özel olarak kurulan cinayet masası, kundaklamayı yapan kişiyi arıyordu. 9 Nisan günü olayla ilgili olarak bir şüpheli gözaltına alındı.
Cinayet Komisyonunun 10 Nisan 2024 tarihinde düzenlediği basın toplantısına kadar kundaklamayla ilgili basında oldukça fazla kafa karıştıran bilgi yer aldı. Kundaklanan binanın sahibinin resmi bir açıklaması olmadı. Binada tam olarak yaşayanlarla ilgili net bilgi alınamadı. Binada resmi olarak kim kayıtlı kim değil bina kaç bölümden oluşuyor, eski kiracı hangi dairede kalıyordu, birinci katta oturan ev sahibi ile sorunlu Polonyalıdan söz ediliyordu. Sonra Alman ve ek binada oturan birinden söz edildi. Polonyalı başka bu yakalanan Alman başka dendi… ek bina neresi, çatı katı gerçekten resmi olarak konut niteliği taşıyor muydu gibi, sorulara çevre sakinlerinden verilen yanıtlar net değildi. Bu yazıyı, savclığın basın toplantısından elde edilen bilgilerle ve sonrasında basına yansıyan küçük ek bilgilerle hazırladım.

Tatort: 2. Solingen kundaklaması ve kamalı zanlı -Geniş özet-
Tatort: 2. Solingen kundaklaması ve kamalı zanlı -Geniş özet-

NE OLMUŞTU?
Solingen’de 25 Mart 2024 tarihinde sabaha karşı 02:45 sularında Grünewälderstr. 69 adresinde meydana gelen kundaklamada, ikisi çocuk 4 kişilik Türk kökenli Bulgar vatandaşı aile feci şekilde yanarak hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Olayı soruşturmak için kurulan cinayet masası, 9 Nisan’da, başka bir olaya karışan bir şüpheliyi -aynı zamanda kundaklamanın faili olarak da- yakaladı.
Bunun üzerine savcılık 10 Nisan’da, Markus Röhrl (Emn.Gen.Müdürü), Björn Goecke (Cinayet Komisyonu Direktörü), Heribert Kaune Gebhardt (Başsavcı) Wolf -Tilman- Baumert (Başsavcilik Basın Sözcüsü)’ten oluşan bir ekiple Wuppertal Emniyet Müdürülüğ’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, 25 Mart’tan düne kadar olan tüm süreci anlattı.
Savcılık yakalanan şüphelinin, 39 yaşındaki Alman vatandaşı Daniel S. olduğunu bildirdi. Şüpheli, 2022 baharına kadar Grünewalder 69 adresinde kundaklanan binanın, arka tarafındaki ek binada (!) oturuyordu. Edinilen bilgiye göre ev sahibi ile yaşadığı olası kira sorunları yüzünden evden atılmış.
POLİSTE KAYDI VAR
Savcılık, 9 Nisanda gözaltına alınan Daniel S. (39)’nin, daha önce karıştığı küçük suçlardan dolayı polis tarafından tanındığını ve şimdilik görünürde bir psikolojik sorunu olmadığını belirterek, ifade sürecinde bir psikoloğun da sürece eşlik edeceği bilgisini verdi.
Savcılık basın toplantısında 2022 yılında, şüpheli ile konut sahibi arasında görünüşe göre kira borçlarıyla ilgili bir anlaşmazlık yaşandığını, ancak bunu resmi olarak henüz doğrulanamadığını ifade etti. Anlaşmazlık nedeniyle Daniel S., konuttan atıldı. Şu anki soruşturma durumuna göre bu anlaşmazlık, Grünewalder Caddesi’ndeki yangının nedeni olabilir.

Tatort: 2. Solingen kundaklaması ve palalı zanlı -Geniş özet-
Tatort: 2. Solingen kundaklaması ve palalı zanlı -Geniş özet-

NASIL YAKTI?
Çevrede bulunan ve incelenen güvenlik kameraları kayıtlarında muhtemelen Daniel S. olabilecek bir kişi tespit edildi. 39 yaşındaki Daniel S., kundaklamadan yaklaşık bir saat önce kundaklanan binanın çevresindeki kameralarda görüntüleniyor. Muhtemelen keşif yaptığı tahmin edilen şüpheli, yaklaşık 45 dakika boyunca kameralardan kaybolmuş. Daha sonra bir sırt çantası ile tekrar kayıtlarda görünmüş. Söz konusu güvenlik kameraları, kundaklanan binanın sol ve sağ bölgesini kısıtlı gören şahıs kameraları, dolayısıyla da kundaklanan binanın girişini ve binayı doğrudan görmüyor.
Yapılan açıklamada şüphelinin olay gecesi sürekli olarak kameralarda göründüğü vurgulanırken, yangından kısa bir süre önce bir sırt çantası ile kundaklanan binaya doğru giderken görüntüleniyor ancak, -binayı farklı açıdan çeken kamerada- görüntüden çıkmıyor. Bu nedenle soruşturmayı yürüten ekip, şüphelinin o sırada kundaklanan binaya girdiğini varsayıyor. Şüpheli yaklaşık dört dakika boyunca görüntülerden kayboluyor ve ardından bir kamerada tekrar beliriyor. Bu sırada, sırt çantasına bir şeyler koyduğu görülüyor. Daha sonra tekrar kameradan kayboluyor ve muhtemelen bir kez daha kundaklanan binaya giriyor ve dakikalar sonra kaçarken birçok güvenlik kamerası tarafından kaydediliyor. Kaçtıktan hemen sonra yangın çıkıyor.
Sabahın ilk saatleri ve havanın karanlık olması, bu koşullarda kamera görüntülerinin kısmen yetersiz kalitesi, görüntülerdeki kişinin kesin bir şekilde tanınmasını engelledi. Sadece tanıklar ve ev sahibi sorgulandıktan sonra, 39 yaşındaki eski kiracı Daniel S. hakkında suç şüphesi ortaya çıktı. Evsahibi, aralarındaki tartışmadan bahsetti. Daha sonra güvenlik kameralarının tekrar incelenmesi üzerine şüphelinin özellikleri daha netleşti.
ARAMA KARARI ÇIKARILDI
Kayıtların incelenmesi ve olayla ilgili yeni bulgular neticesinde cinayet komisyonu ekipleri, şüphelinin kundaklanan binaya yürüme mesafesinde olan Solingen Höhscheid’teki evinin aranmasına karar verdiler. Karar 8 Nisan 2024, pazartesi çıkarıldı. Ancak, şüphelinin tehlikeli olduğu ve muhtemelen evinde yanıcı madde sakladığını düşündükleri için kapsamlı bir yakalama planı hazırlama gereği hissettiler. Cinayet Komisyonu Direktörü Björn Goecke, şüphelinin evinden ayrıldığında, uygun bir anda yakalanmasını istediklerini, sadece bu şekilde şüphelinin yakalanabileceğini ve kanıtları yok edemeyeceğini belirtti. Eve baskın esnasında herhangi bir patlayıcı olasılığına karşı uzman komandoların da olay yerinde olması gerekiyordu.
ARKADAŞINI VAHŞİCE PALA İLE YARALADI
Polis baskına hazırlanırken, 8 Nisan’da saat 15.25 civarında Solingen Birkenweiher Caddesi’ndeki bir konutta meydana gelen yaralama olayıyla ilgili ihbar aldı. Daniel S. Birkenweiher caddesinde oturan bir arkadaşını ziyarete gitmişti. Görünüşe göre, aralarında uyusturucu alış-verişi yüzünden bir tartışma çıktı ve Daniel S. 40-45 cm boyutlarında kesici bir aletle (machete- kama, pala vs.) 44 yaşındaki -Alman vatandaşı- kurbanını pala ile defalarca kafasına vurarak ağır şekilde yaraladı ve kaçmaya çalıştı. Kurbanı da kaçmak isterken Daniel S. tekrar pala ile kafasına vurdu ve kaçtı. Kanlar içinde merdivenlere giden ve aşağı düşen ağır yaralı adamı diğer apartman sakinleri buldu, polise ve sağlık ekiplerine haber verdi.Olay yerine gelen polis ve sağlık ekipleri kafasında 4 ciddi pala darbesi olan kan gölü içinde yerde yatan yaralı ile karşılaştı.
DANİEL S. NASIL YAKALANDI

Tatort: 2. Solingen kundaklaması ve palalı zanlı -Geniş özet-
Tatort: 2. Solingen kundaklaması ve palalı zanlı -Geniş özet-

44 yaşındaki yaralı henüz bilinci yerindeyken Daniel S. in ismini verdi. Bunun üzerine ekipler bir saat içinde Daniel S.’nin Höhscheid semtindeki adresine ulaştı ve göz altına aldı. Bu vesileyle evi de arayan ekipler, Grünewalder Caddesi’ndeki yangına ilişkin olası suç kıyafetleri ile yangın hızlandırıcının Grünewalder Caddesi’ne taşınmış olabileceği bir kap bulundu. Bir sırt çantasında pala kılıfı bulundu. Evde ayrıca kriminal polisin incelemesini gerektiren farklı objeler de bulundu.
Grünewälder Caddesi’ndeki yangın ve Birkenweiher Caddesi’ndeki pala saldırısıyla ilgili tüm delillerin yanı sıra, polis evde küçük bir alanda ekilmiş kenevir buldu. Basın toplantısında polis müdürü bu kenevirin ticareti yapılacak/geçim sağlanacak düzeyde bir miktar olmadığını vurguladı.
Daniel S. 9 nisan salı günü Birkenweiher caddesinde pala ile işlediği ağır yaralama eyleminden dolayı Wuppertal’da hakim karşısına çıkarıldı ve tutuklandı.
Ancak bu tutuklama emri şimdilik sadece Birkenweiher’deki suçla ilgili. Savcılık Daniel S.’nin aynı zamanda Grünewalder Caddesindeki kundaklamanın faili ve katili olduğundan emin olsalar da, davayı aceleye getirmek istemiyorlar. Soruşturma devam ediyor ve deliller incelenmeye devam ediyor. Soruşturma her yönüyle incelenip, ifadeler tamamlandıktan sonra savcı, Daniel S. hakkında dört cinayettin faili olarak da tutuklama talep etmek istiyor.
KUNDAKLAMA GECESİ KAMERALARDA SADECE DANİEL S. GÖRÜLÜYOR
39 yaşındaki şüpheli Daniel S.nin, Grünewald’daki kundaklamada tek başına mı hareket ettiği yoksa başka suç ortakları da olup olmadığı sorusu sonuçlandırılamadı. Ancak mevcut durum göz önüne alındığında, Daniel S.’nin tek başına Grünewalder Caddesi’ndeki evi kundakladığı düşünülüyor. Olay gecesi güvenlik kameralarında başka birinin görüntüsüne rastlanmıyor.
KUNDAKLAMADA IRKÇI MOTİF OLDUĞU DÜŞÜNÜLMÜYOR
Birkenweiher’deki pala ile yaramala olayının görgü tanıklarından biri saldırganın “Sieg Heil” (neo-nazi sloganı) gibi bir slogan attığını duyduğunu ifade ettiği için, polis bu ifadeyi de inceledi ancak diğer tanıklar ve kurbanın kendisi bu sloganın atıldığını doğrulamadı.
Daniel S. ayrıca devlet güvenlik güçleri tarafından da incelendi. Arkadaş çevresi birçok farklı ulustan insanlardan oluşuyor. Siyasi olarak aşırı uçlarda bir yönelimi olmadığı daha çok orta yol bir siyasi partiye sempati duyduğu vurgulanırken, açıklamalarda baştan beri kundaklama olayında ırkçı bir motifin olmadığı belirtiliyor. Ancak soruşturmanın tüm yönleriyle de yürütüldüğünün altı çiziliyor. Kundaklamanın ardın kurulan cinayet masası ekibi, Daniel S.nin muhtemel suç motifinin ev sahibesi ile arasındaki anlaşmazlık olduğunu düşünüyor.
KOMŞULARI ŞOKE OLMUŞ
Cinayet Komisyonunun açıklaması 10 Nisan çarşamba gününe kadar gecen yaklaşık 2 haftalık süreci özetliyor. Bu süre içinde olayların failinin Daniel S. olduğunun anlaşılması üzerine komşuları olaya şaşırmış. Kundaklanan eve yakın bir mesafede avlu içinde küçük evler ve dükkanlardan oluşan bir yerleşkede hayat arkadaşı ile birlikte yaşayan Daniel S.’nin yardımsever ve sempatik biri olduğunu, sakin bir hayat yaşadıklarını ifade etmişler.

BAZI SORULAR (IM)
Şu ana kadar elimizde şüpheli ile ilgili negatif bir kişilik profili yok. Cinayet komisyonun basın toplantısında bu kadar canice hislerle eylem yapan; palayla adam kesen, insan yakan bir profilin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını sormuştum, cevap “dikkat çeken bir anormallik yok” şeklinde oldu.

  • Yaklaşık iki yıl önce ev sahibesi ile kira yüzünden sorun yasamış evden atılmış «normal» bir insan, ev sahibine kızıp, ev sahibinin içinde yaşamadığı suçsuz insanların yaşadığı bir binayı planlayarak tasarlayarak neden şimdi yakar?
  • Eve nasıl girdi?
  • Binanın bazı bölümleri çok fazla yanmış bazı bölümleri fazla hasarlı değil, tutuşturmak için döktüğü maddeyi kasıtlı olarak belli yerlere mi dökmüş?
  • Kundaklanan binada oturanların hemen hepsi yabancı. Yabancı düşmanlığı motifi olmadığından neden bu kadar emin konuşuluyor?
  • Kundaklanan binada 4 kişinin yanarak hayatını kaybettiği çatı katı ikamete uygun muydu?

Muhabirce/Hülya Sancak- SOLINGEN/WUPPERTAL

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Başa dön tuşu