HaberlerToplum

Cumhurbaşkanı Steinmeier Müslümanların Ramazan Bayramı’nı bir mesajla kutladı

BERLİN- Federal Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’da yaşayan Müslümanların Ramazan Bayramını yayınladığı bir mesajla kutladı:

„Bu yılki Ramazan Bayramı’nda siz Almanya’da yaşayan Müslümanlara en içten selamlarımı sunmak istiyorum. Yine aileleriniz, komşularınız ve dostlarınızla birlikte kutlayacağınız Ramazan Bayramı için en iyi dileklerimi iletiyorum.
Daha birkaç hafta önce, küçük bir kasaba olan Espelkamp’a yaptığım bir ziyaret sırasında,
Müslüman ve Müslüman olmayanlarla birlikte bir iftara katıldım. Ramazan ve iftar, Almanya’da mevcut inanç dünyasının çeşitliliğinin bir parçasıdır. Bugün Ramazan Bayramı’nda, ülkenin dört bir yanındaki Müslüman cemaatlerin diğer inançlardan olan tanıdıklarını davet etmeleri, hoşgörü ve saygının, birlikte yaşama ve fikir alışverişinde bulunma arzusunun önemli bir göstergesidir. Bu birbirimize karşı açık ve saygılı olma tutumu, bu sene 75. yıldönümünü hep birlikte kutladığımız Anayasamızın da özünü oluşturmaktadır. Anayasamızın her bireyin onurunu, kökenine, nerede yaşadığına, inanıp inanmadığına bakılmaksızın koruması en önemli demokratik değerlerimizden biridir.
Her ne kadar ailelerimiz ve dostlarımızla birlikte rahat bir nefes alıp güç toplayabiliyor olsak da, Ukrayna’ya yönelik acımasız saldırı, terör, savaş, şiddet ve Ortadoğu’da savunmasız onca insanın çektiği acılar büyük bir endişe kaynağıdır.
Sevginin, barışın ve birlikteliğin nefret, şiddet ve ayrışmaya galip geldiği daha barışçıl ortak bir gelecek için cesaretimizi ve umudumuzu koruyalım.
Hepinize huzurlu ve kutlu bir bayram diliyorum!“ Muhabirce/Foto: Bundes Regierung/Steffen Kugler – BERLİN

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu