Haberler

İftarlar birleştirici

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde faaliyet gösteren Türk Alman Yardım Sevenler Derneği (TAYSD) her yıl olduğu gibi bu yıl da bir iftar verdi. Gelsenkirchen AWO salaonunda verilen iftara Gelsenkirchen Belediye Başkanı Frank Baranowski, T.C. Münster Başkonsolosu Nafi C. Tosyalı, Konsolos Hüsamettin Barutcu, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıa davetli katıldı.

Semazen gösterisi ve Grup Ahenk'in ilahileriyle davetliler iftarı beklerken, Dernek Başkanı Necmiye Öztürk, davetlileri selamladıktan sonra, geçen hafta yitirdikleri dernek kurucu üylerinden Turcan Doruköz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Birarada olmak çok anlamlı

Türk, Alman, Pakistanlı pek çok davetlinin katıldığı iftarda davetliler arasında bulunan Gelsenkirchen Büyükşehir Belediye Başkanı Frank Baranowski "Bu yıl ki davet aslında diğer bir iftar davetiyle çakışıyordu. Şu anda tüm cemaatlerin ortaklaşa düzenledikleri bir iftar var. Bir tercih yapmam gerekti ve ben buraya geldim. Çünkü, Necmiye Hanım ve Türk Alman Yardımsevenler Derneği beni çok önceden davet etmişti. Davet için çok teşekkür ediyorum. Geçen yıldan biliyorum ki iftarlarda eş dost bir araya geliyor, bugün de burada geniş bir topluluk, Müslümanlar ve müslüman olmayanlar bir arada. Bu çok anlamlı, bu buluşmayı gerçekleştirenlere çok teşekkür ediyorum" sözleriyle davete verdiği önemi ifade etti.

T.C. Münster Başkonsolosu Nafi C. Tosyalı da "Sizlerle birlikte bir arada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu mukaddes günlerde birlik beraberlik duygusunu yaşatan toplu iftarları çok önemli buluyorum. Ramazan ayının hepimize Türk halkına ve İslam alemine hayırlar getirmesini diliyorum.  Allah oruçlarınızı ve dualarınızı kabul etsin. Bu iftar davetini organize eden Türk Alman Yardim Severler Derneği'ne çok teşekkür ediyorum" şeklinde kısa bir konuşma yaptı.

İftar saatinde ezanı küçük Ahmet B. okudu. Davetlilere dernek gönüllülerinin kendi elleriyle hazırladıkları yemek ve tatlılar dernek üyleri ve yöneticileri tarafından servis edildi.

Hülya Sancak/ Gelsenkirchen

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu