Haberler

Nihayet asgari ücret yasaya girdi: 8.50

Birlik partileri ve SPD'nin uzun süredir üzerinde tartıştığı asgari ücret yasası nihayet Alman Federal Meclisi'nde onaylanarak yürürlüğe girdi. Asgari ücret 8.50 euro olarak belirlendi ve tüm branşlar için geçerli olacak. En geç 2017'ye kadar işletmeler asgari ücreti uygulayacak.

Tarihi gün

Konuyla ilgili olarak, SPD KRV Eyalet Meclisi Grup Başkanı Norbert Römer bir açıklama yaptı. "Bugün milyonlarca emekçi için tarihi bir gün. Asgari ücretin yürürlüğe geçirilme kararı, çok büyük önem taşıyan bir dönüm noktasıdır. Böylece sosyal demokrasinin temel ilkelerinden biri, yasalaştırılmıştır. SPD, özellikle Kuzey Ren Vestfalya'da uzun yıllardır asgari ücret için mücadele verdi. Prensibimiz artık her yerde geçerli hale geliyor: Herkes kazancı ile geçinebilecek.

01 Ocak 2017 tarihinden itibaren asgari ücret bütün branşlarda geçerli olacaktır. Bu sözü seçimden önce vermiştik ve sözümüzü tutacağız."

Sadece Kuzey Ren Vestfalya'da 1,3 milyon emekçi, asgari ücretten faydalanacak. Federal düyezde ise bu sayı 3,7 milyona çıkıyor. Bu herkes için, daha adil bir ücretlendirmeye doğru atılan önemli bir adım. Bunun dışında tarife yapısını da iyileştiriyoruz. Çünkü Toplu Sözleşme Güçlendirme Yasası ile, toplu iş sözleşmelerine dahil olmayan işverenler de buna dahil edilecek ve böylece tüm sektörleri kapsayacak şekilde kolaylıkla genişletilebilecek. Böylelikle birçok işçi için ilk kez tatil, üst düzey eğitim ve işletme emekliliği gibi konularda geçerli kurallar oluşturulacak."

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu