HaberlerToplum

“Gümrüklerde perişan ediliyoruz”

BAD KREUZNACH- Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde yaşayan ve nisan ayında otomobiliyle Türkiye’ye giden emekli İsrafil Kural, Kapıkule sınır kapısında otomobili için, Türkiye’de bir aylık kullanım müsadesi verildiğini ve bundan dolayı da mağdur olduğunu söyledi.

Bad Kreuznach kentinde yaşayan emekli İsrafil Kural, özel otomibili ile Türkiye’ye gitmek için konsoloslukta gerekli evrakları hazırlayıp nisan ayında yola çıktı. İsrafil Kural, Kapıkule sınır kapısına  geldiğinde gümrük memurlarının, «siz geçen yıl getirdiğiniz aracınızı değiştirmişsiniz, araç kullanma süreniz de uymuyor, ancak bir ay süre verebiliriz. Gideceğiniz il de ayarlamaya çalışırsınız» sözleriyle karşılaştı. Büyük şaşkınlık yaşayan Kural, gümrükte yaklaşık iki saat kalıyor ancak sorunu çözemeden aracıyla Türkiye’ye giriş yapıyor.

İsrafil Kural: Gümrüklerde perişan ediliyoruz
İsrafil Kural: Gümrüklerde perişan ediliyoruz


Otomobilini Türkiye’de kış sezonuna kadar kullanabilecek izni alamayan İsrafil Kural, eşini Türkiye’de bırakarak otomobilini alıp Almanya’ya geri dönmek zorunda kalıyor.

Dönüş yolunda geldiği Kapıkule sınır kapısında gümrük memurlarıyla tekrar görüşen İsrafil Kural, sürenin uzaması konusunda bir yardım alamadığını ve aracını alarak geçen hafta tekrar Almanya’ya geri getirdiğini söyledi.
UÇAKLA TEKRAR TÜRKİYE’YE GİDECEK

İsrafil Kural: Gümrüklerde perişan ediliyoruz
İsrafil Kural: Gümrüklerde perişan ediliyoruz

Beklemediği bir mağduriyet yaşadığını belirten İsrafil Kural, «Amacım sezon sonuna kadar Türkiye’de kalmaktı. Yola çıkmadan önce, konsolosluğa giderek evraklarımı hazırladım. Ama Kapıkule sınır kapısında, hiç beklemediğim bir sorunla karşılaştım.Geçen yıl getirdiğiniz otomobille gelmediniz bu sefer, süreniz de uymuyor, bir ay ancak süre verebiliriz. Gideceğiniz ilde düzeltmeye çalışırsırsınız dedi memurlar.  Çabaladık, ama yardımcı olunmadı. Gümüşhane’de bir tarım kooperitifinin başkanlığını yürütüyorum, daha çok bundan dolayı orada uzun süre bulunmam gerekiyordu. Eşimi bırakıp, otomobili alıp geri geldim. Şimdi uçakla geri dönüp, tekrar memlekete gideceğim. Bizler, yıllardır Almanya’da yaşıyoruz, bir anlamda memlekete döviz aktaran insanlarız. Bu gibi konularda, bizlere yardımcı olunmuyor. Farklı nedenlerden dolayı gümrüklerde perişan ediliyoruz» diye sitem etti. Muhabirce/T.Elcivan-ALMANYA

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu