HaberlerToplum

Ada Abay son yolculuğuna uğurlandı

Ada Abay son yolculuğuna uğurlandı Olayla ilgili soruşturma sürüyor

DÜSSELDORF- Flingern semtinde bir binada kundaklama sonucu çıkan yangında 18 yaşındaki Ada Abay hayatını kaybetmişti. Ada Abay dün kılınan cenaze namazının ardından Düsseldorf’ta defnedildi.

Başkonsolos Ali İhsan İzbul Ada Abay’ın cenazesine katıldı
Başkonsolos Ali İhsan İzbul Ada Abay’ın (18) cenazesine katıldı

Ada Abay’ın cenaze namazı dün (22 Mayıs) DİTİB Merkez Cami’de kılındı. Cenazeye Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Topal ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ada Abay’ın hayatının baharında feci bir yangında hayatını kaybetmesi vatandaşları yasa boğdu. Abay kılınan namazın ardından, Düsseldorf Müslüman Mezarlığında toprağa verildi.
NE OLMUŞTU?

16 Mayıs 2024’te sabaha karşı saat 02.25'te yakılan bina
16 Mayıs 2024’te sabaha karşı saat 02.25’te yakılan bina

Düsseldorf’un Flingern semtinde geçen perşembe günü (16 Mayıs 2024) sabaha karşı saat 02.25’te bir binada çıkan yangında aralarında 18 yaşındaki Ada Abay’ın da bulunduğu 3 kişi yaşamını yitirmişti. Ada Abay dışında ölenlerden biri 55 yaşında bir apartman sakini ve 48 yaşındaki büfe işletmecisi. İkisi ağır olmak üzere 16 kişi yaralanmıştı. Üç Türk ailenin de yaşadığı 24 daireli bina, yangın sonrası kullanılamaz hale geldi.
SONUÇ-YORUM

16 Mayıs 2024’te sabaha karşı saat 02.25'te yakılan binada meydana gelen patlama sonrası ortalık savaş alanına döndü
16 Mayıs 2024’te sabaha karşı saat 02.25’te yakılan binada meydana gelen patlama sonrası ortalık savaş alanına döndü

Savcılıktan yapılan açıklamalarda binanın yakılma nedeni henüz net değil. Yangın, 4 katlı binanın altında bulunan büfenin işletmecisinin (48), büfenin içine benzin dökerek yakması sonucu çıkmış. Ancak, görgü tanıkları, ard arda korkunç patlamaların meydana geldiğini sonra yangın çıktığını söylüyorlar. Polis de açıklamasında patlamadan söz ediyor. Neyin patlamaya neden olduğu ise net değil, yanan benzin ve havanın sıkışması ile patlama oluşabileceği söyleniyor (!)
ORTALIK SAVAŞ ALANI BU NASIL YANGIN!
Fotoğraflardan da anlaşıldığı gibi patlamaların binanın karşı caddesindeki araçları bile hurdaya çevirdiği, ortalığı savaş alanına döndürdüğü görülüyor.
Binanın büyük hasar almasına rağmen yıkılması öngörülmüyor. Incelemelerın tamamen sonlandırılmasından sonra aylarca sürebilecek bir restorasyon öngörülüyor. Yangının çıktğı 271 numaralı bina ile bitişik 269 numaralı bina, konut sahiplerinden oluşan bir topluluğa ait. Süreçle ilgili kararı onlar belirleyecek.

BÜFECİNİN YAKMA SEBEBİ VE 3.KİŞİNİN ÖLÜM NEDENİ NET DEĞİL

Düsseldorf'ta sabaha karşı yakılan binada meydana gelen patlamada sokağın karşısındaki araçlar da pert oldu Savcılık ilk açıklamalarında 3.kişilerin etkisi/dahli, siyasi sebepler olmadığı yönünde açıklamalar yapmıştı, ancak hala bunlar kesin değil. Çünkü binayı yakan kendisi de yanarak öldü. Polisin net açıklamadığı ailesinin durumu. Büfecinin psikolojisinin bozuk olduğu söyleniyor, ancak savcılık/polis bunu da kesin olarak söylemiyor, buna dair kanıt yok deniyor! Büfecinin kısa bir süre önce mekan sahibi tarafından kira sözleşmesi iptal edilmiş. Geçimsiz biri olduğu ve çevreden şikayetler geldiği için kira sözleşmesinin sonlandırıldığı, belki bunun için binayı yakmış olabileceği söyleniyor. Ancak bu bilgiyi de olasılıklar arasına alan savcılık/polis, bunu da kesin bilgi olarak vermiyor!

Bir de 55 yaşında evinde ölü bulunan bir apartman sakini var. Bunun neden öldüğü de net olarak açıklanmıyor. Bedeninde yaralar (ne tür yaralar?) olduğu söyleniyor. Sonuç olarak savcılık 3. kişinin ölüm sebebini net olarak açıklamış değil. Büfesini yakarken ölen büfeci ve ölen diğer apartman sakinin (55) milliyeti konusunda ve aralarındaki ilişki olup olmadığı konusunda kesin bilgi henüz yok! Muhabirce/Hülya Sancak/Foto: A.Akbaş/Anadolu Ajansı

 

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans
Başa dön tuşu