Haberler

Yunus Emre: Aşkın Sesi geldi

İmagine ve VSG Productions yapımı Yunus Emre’nin hayatının anlatıldığı  ‘Yunus Emre Aşkın Sesi’ filmi Avrupa sinemalarında.

10 ocakta, Yunus Emre’nin memleketi Eskişehir’de gösterime girdikten sonra Avrupa yolculuğuna çıkan film AF Media tarafından Avrupa’da 37 sinema salonunda gösterime girdi. 16 ocakta Berlin’de oyuncuların da katılımıyla galası yapılan film, Avrupa’da sevenlerini bekliyor.

Fimin yönetmenliğini, senaryosunu da yazan Kürşat Kırbaz yapmış. Başrolde Devrim Evin oynuyor. Anadolunun 12 farklı şehrinde, gerçek tarihi mekanlarda ve 4 mevsimde gerçekleştirilen çekimlerin tamamlanması yaklaşık 1 yıl sürmüş. 13. yüzyıla özgü dekorların kullanıldığı filmde yine o döneme ait enstrümanlarla film müzikleri hazırlanmış.

İlahi aşkın yolunda

Yunus Emre -Aşkın Sesi,  ilahi aşkı arayan bir dervişin, Anadolu’nun derinliklerindeki sevgiyi, aşkı harmanlama öyküsü. Bir Savaşın ortasında kalan derviş Yunus, Hacı Bektaş-ı Veli’den geçer, bir ilahi aşk arayışına düşer. Aşkı arama yolunda tüm sevdiklerini feda ederken, dünyevi aşkla bağlandığı Balım Kız’ı da görmezden gelir. Yunus, ilahi aşkın yolunda Anadolu’nun tüm erenlerini ziyaret eder, gerçek sevgi ve aşkn peşindedir. Ne var ki bu arayış çok meşakkatli geçecektir, kendi içindeki aşktan habersiz Yunus için… 

Mustafa Güleç/ Moers

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu