Haberler

YTB`den ümmet sofrası

 YTB`nin iftarına yüzlerce yabancı öğrenci katıldıTürkiye Burslusu Uluslararası Öğrenciler, YTB`nin iftar sofrasında bir araya geldi.

Programda söz alan öğrencilerin kendilerine özgü Türkçeleriyle yaptıkları konuşmalar iftar sofrasına renk kattı.

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), her yıl geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Öğrenciler iftar programını Ankara’da gerçekleştirdi. YTB binasında gerçekleştirilen iftara uluslararası öğrencilerin yanı sıra gazeteciler de katıldı. Yüzlerce öğrencinin katıldığı iftar programında bazı öğrenciler diğer öğrenciler adına söz alarak, duygularını paylaştı.

Yalnızlığı paylaşalım istedikYTB Başkanı Doç.Dr. Kudret Bülbül (orta)
Programda konuşan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, ailelerden uzakta iftar yapmanın zor bir iş olduğunu dile getirerek, bugün Uluslararası Öğrencilerin yaşadığı bu zorluğu yıllar önce kendisinin yurtdışında öğrenci olduğu dönemlerden iyi bildiğini ifade etti. Bülbül, “Kendi başınıza hayata tutunmak, sıcak bir ortamda bulunmak gerçekten insanın en fazla özlediği duygudur. Bu çerçevede istedik ki, sizlerle bu yalnızlığı paylaşalım” diye konuştu.

Ülkelerinizide yetkili kkonumlarda olacaksınız

YTB olarak uluslararası öğrencileri Türkiye’ye getirmekle kalmayıp onlara pek çok imkanı da sağladıklarının altını çizen Başkan Kudret Bülbül, “Öğrencilerimizin Türkiye ile kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmaları için akademi programları, futbol turnuvası gibi pek çok faaliyetler yapıyoruz. Sosyal bilimler kongreleri, uluslararası dergiler, uluslararası pek çok çalışmalar yapıyoruz. Eminim her biriniz ülkelerinizin en yetkin, en nitelikli insanları olacaksınız. Nereden biliyorsunuz derseniz, sizden önce yine buraya gelmiş, yine bu şekilde buralarda okumuş ama kendi ülkelerinde bakan olanlar, başbakan yardımcıları, gazeteciler, yazarlar var. Sizler de onlardan bir tanesi olacaksınız” dedi.

Aynı dili konuşuyoruz

İlim yolunda oldukları için ailelerinden uzak, kardeş ülke Türkiye’de bulunduklarını ifade eden Gazi Üniversitesi öğrencisi Ganalı Abdulwahab Bakar, “Türkiye’ye geldikten sonra Ramazan’ın güzelliğini anladım. Burada farklı bir şey öğrendim. Dünyanın farklı ülkelerinden farklı kardeşlerimle orucumu açıyorum” ifadelerini kullandı. “Sınırlar bir olmasa da ayrı coğrafyadan çocuklar olarak aynı dili konuşuyoruz” diyen Bakar, Mevlana’nın ‘Aynı dili konuşan değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır’ sözünü hatırlattı. İftar programındaki tablonun dünya barış ve kardeşliğinin sağlanacağına olan inancı artırdığını belirtti. Uluslararası öğrencileri ilim aşıkları olarak niteleyen Bakar, “Dünyanın 4 bir yanındaki ilim âşıklarına kucak açan Türkiye devletine saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Allah bu memlekete ve bu millete hep iyilikler bahşetsin” diye dua etti.

Bu sofra ümmet olduğumuzu hatırlatıyor

Programda konuşan bir diğer öğrenci ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Filistinli Bilal Salameh, “Ramazan bizlere tek bir millet, tek bir ümmet olduğumuzu hatırlatıyor. Memleketimiz ne olursa olsun tek bir sofra etrafında toplanan bir ümmetiz biz” diye konuştu. Ramazan’ın en güzel yanının Müslümanları bir araya getirmesi olduğunun altını çizen Salameh, “Aslında bu asırda en çok muhtaç olduğumuz şey peygamber efendimizin ‘Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta, birbirlerine korumakta bir vücuda benzer’ şeklinde buyurduğu gibidir. İnşallah bu Ramazan İslam âleminin, bütün Müslümanların hayırlarına vesile olur” ifadelerini kullandı.

Muhabirce/ Ankara

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu