Haberler

Göçmenler mültecilerle empati kurmalı

Basın mensupları SPD iftarındaAlmanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) de dün akşam Düsseldorf`ta basın mensuplarıyla bir iftar düzenledi.

Almanya`da toplu iftar davetlerine yakın bir zamandan beri Alman kurum ve kuruluşlar da katılıyor, kendileri de iftar veriyor. SPD`nin Karadeniz Restaurant`da düzenlenen iftar yemeğine yerel ve ulusal medyadan muhabirler, basın yayın kuruluşu temsilcileri katıldı.

İftar yemeğine SPD`den  Kuzey Ren Vestfalya (KRV) SPD Meclis Grubu Başkan Vekili Britta Altenkamp, Uyum Politikası Sözcüsü İbrahim Yetim ve Basın bürosundan Gonca Mucuk katıldı.

 İftar öncesi ve sonrası muhabirler siyasilerle günlük gelişmeler üzerine sohbet etti, sorular sordu. Güncel konulardan mülteciler sorunu sohbetlere genel olarak damgasını vurdu.

İbrahim Yetim (sağ) ve Britta Altenkamp basın mensuplarıylaMülteci sorunu Avrupa`nın sorunu

Britta Altenkamp mülteci sorununun Avrupa`nın bir sorunu olduğunu, pek çok Avrupa ülkesinin mültecileri almakta zorlandığını vurgularken, İbrahim Yetim, Almanya`da yaşayan göçmenler arasında da mültecilere karşı bir tutum gözlemlediğini, oysa onlarla empati kurabilecek kesimin en başta göçmenler olduğunu ve göçmenlerin mültecilere karşı daha anlayışlı olması gerektiğini belirtti.

Yetim ayrıca, eknomik nedenlerle Almanya`ya göç eden Roman, Bulgar gibi Güneydoğu Avrupa göçmenleriyle, savaş bölgelerinden gelen mültecilerin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini de ifade etti.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu