Haberler

Yazar olacak çocuklar

Almanya`nın Essen kentindeki Grend Kültür Merkezi ile Geest Yayınevi, Essen Antoloji`lerinin 10.yılında, “Zaman Nasıl Akıp Gidiyor” (Wie die Zeit Vergeht) isimli öğrencilerin yazdığı hikayelerden oluşan antolojiyi, Essen Halk Eğitim Okulu`nda (VHS) tanıttı.

Ruhr Bölgesi`ndeki okullardan yaşları 10 ila 20 arasında değişen öğrencilerin katıldığı bir kompozisyon yarışması sonucu, şiir, kısa öykü, günlük notları türünde gönderilen 300`ü aşkın metin arasından seçilen 115 metin antolojiye alınmış.

Farklı kültürler, farklı diller

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Hannolere Kraft antolojiye yazdığı önsözde bu kitabı okumak isteyenler zaman ayırsın ve gençlerin tecrüblerini öğrensin diyor. Kitaplarda farklı dillerde yazılan metinler de bulunuyor, aralarında Türk öğrenciler de dahil olmak üzere çok sayıda göçmen kökenli öğrencinin de bulunduğu yarışmada, öğrencilerin kendilerini en iyi ifade edebildikleri dillerde yazması istenmiş.

14 Türk öğrenci

Gelsenkirchen kentindeki Grillo Lisesi`nde öğretmenlik yapan Rurh Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir, kendi liselerinden de öğrencilerin metinlerinin antolojiye seçildiğini belirterek “Artık öğrencilerimiz kendilerini her alanda ifade edebiliyorlar. Bu yıl 14 öğrencimizin yazıları bu antolojiye alındı. Alman toplumunda bize hep işçi gözüyle bakılıyordu. Ancak burada da görüyoruz ki, bizim öğrencilerimiz arasında kalemi güçlü yazma yeteneği olan öğrenciler var ve ben inanıyorum ki öğrencilerimiz arasından birkaç yazar çıkacak. Önemli olan öğrencilere destek vermek” dedi.

Essen Belediye Başkanı Franz Josef Britz, yayıncılar Andreas Klink, Artur Nickel, partner kurum ve kuruluşların temsilcileriyle öğrenci ailelerinin de  hazır bulunduğu tanıtım toplantısında bazı öğrenciler yazdıkları metinleri okudu, sevilen sanatçılar Kazım Birlik ve Suat Kuzucu türküleriyle etkinliğe renk kattı. Antoloji kasım ayı sonunda kitapçılarda satışa sunulacak.

Muhabirce/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu