Haberler

İlber Ortaylı sevgisi anfiye sığmadı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Almaya`da Köln Üniversitesi`nde “Osmanlı İmparatorluğu`ndan günümüze Türk Alman İlişkileri” konulu bir konferans verdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Köln (BAU Köln), Türk Öğrenci ve Akademisyenler Derneği (Türk ÜNİD) ve Köln Üniversitesi Akademik Dış İlişkiler Dairesi (AA) tarafından düzenlenen konferansa ilgi yoğundu. İlber Ortaylı`yı dinlemek için Köln`e gelenler anfiye sığmadı. Yaklaşık 800 kişilik anfi tıka basa doldu.


Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, konferansla ilgili kısa bir konuşma yaptıktan sonra, Prof. Dr. İlber Ortaylı Almanca yaptığı konuşmasında Almancayı bilmek çok önemli ama, Türkçeyi de en az onun kadar geliştirmek gerekir, sözleriyle Türkçenin önemini vurguladı.

Prof. İlber Ortaylı`nın konferansına bu yoğun ilgiyi sadece insanların tarih sevgisine konferans ihtiyacına bağlamak elbette yeterli olmaz. Bu ilgide İlber Ortaylı`nın renkli kişiliği de önemli rol oynuyor.

Zaten yoğun ilgiyi gören Kön Üniversitesi Akademik Dış İlişkiler Müdürü Dr. Stefan Bildhauer da Ortaylı`yı tanıtım konuşmasında, burası sıradan bir anfi, hiç böyle dolmamıştı. Anfinin böyle dolu olmasından burada sıradan bir hocanın sıradan bir ders vermeyeceği anlaşılıyor, sözleriyle Prof. İlber Ortaylı`nın sevilen kişiliğine dikkat çekti.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, BAU Köln Akademisi Müdiresi Öznur Özcan Yıldırım, T.C Köln Başkonsolosu H. Emre Engin`in de dinleyiciler arasında olduğu konferansta Prof.Dr. İlber Ortaylı, I. ve II. Dünya Savaşlarından günümüze Türk Alman ilişkilerinde kısa tarih bilgilerinin yanısıra, Atatürk tarafından Türkiye`ye davet edilen/gelen Alman bilim ve sanat insanlarının Türkiye`nin bilim-kültür hayatına katkılarını/etkilerini anlattı.


Ortaylı konferans sonunda dinleyenlerin sorularını yanıtladı, kitaplarını imzaladı. Türk ÜNİD Başkanı Levent Taşkıran, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Enver Yücel`e birer plaket takdim etti.

Hülya Sancak/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu