Haberler

Yapay tatlandırıcılara dikkat

Aspartam, sakarin veya sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar, diyabetin ilk evresi olan şeker duyarsızlığını (glikoz intoleransı) tetikleyerek, diyabet hastalığına sebep oluyor. Nature dergisinde yayınlanan bilimsel araştırmaya dayalı bu sonucun yanı sıra, araştırma “şimdiye kadar dikkatlerden kaçan“ bir gerçeği de gözler önüne seriyor: Sanılanın aksine, yapay tatlandırıcıların diyabeti de tetikleyici olumsuz birçok yan etkisi var!

Tatlandırıcılar ve kan şekeri

İsrailli bilimadamlarının önce farelerde test ettikleri ve sonrasında insan denekler üzerinde uygulayarak teyid ettikleri geniş çaplı araştırmanın bulgularına göre, yapay tatlandırıcılar bağırsak florasında yaşayan “yararlı bakterileri“ olumsuz etkiliyor ve bu durumdan şeker metabolizması da olumsuz etkilenerek zamanla bozuluyor. Bilimadamları, kısa süreli ve düşük dozlarda kullanımda dahi, tatlandırıcıların kan şekerini ciddi oranda artırabildiğine dikkat çekiyor.

Tatlandırıcılar ve iştah

Kalorisi zengin doğal şekere (glikoza) kıyasla, yapay tatlandırıcıların “daha sağlıklı bir alternatif“ olduğu sanılıyordu. Fakat bu araştırma bunun tamamen yanlış bir varsayım olduğunu gösteriyor ve bunun yanı sıra, bir kez daha, tatlandırıcıların önemli ölçüde iştah artırdıklarını, aşırı şişmanlığa (obezlik), hatta kalp damar hastalıklarına kadar uzanan sağlık sorunlarına sebep olabildiklerini ortaya çıkarıyor.

Tatlandırıcılar ve glikoz duyarsızlığı

Bağırsak floramızı oluşturan bakterilerin populasyon dengesinde meydana gelen bozukluklar, allerji gibi bağışıklık sisteminin kendisini hedef aldığı (otoimmün) hastalıklar dışında, beslenmeyle ilgili sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

Kalorisi çok az sanılarak şeker diyeti amacıyla veya şeker hastalığından korunma amacıyla kullanılan yapay tatlandırıcıların, tam aksine, vücudun normal şekere olan duyarlılığını azalttığını bilimsel olarak gösteren uzmanlar, bu yüzden tatlandırıcılardan mümkün olduğunca uzak durulmasını, zorunlu durumlarda ise çok kısa süreli kullanılmasını salık veriyor.

Dr. Ercan Çalışkan-Mehmet Saltürk /Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu