Haberler

Dölek`ten Essen`e gelen Gudular

Almanya`nın Essen kentinde kurulan Avrupa Gümüşhane Dölek Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen yöresel geceye, Avrupa`da yaşayan Dölek köylüleri yoğun ilgi gösterdi. Levent Azal`ın sunduğu etkinlikte Dölek köyünü tanıtan slayt gösterisi yapıldı, yöresel yemekler, çömlek tanıtıldı. 

Eğitim gören gençlerimize sahip çıkacağız

Başkan Ünsal Gür (sol) Kapadokya Kültür Derneği Bşk. Mümin Uluç ile

Etkinlikte davetlilere hitaben bir konuşma yapan Avrupa Gümüşhane Dölek Köylüleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ünsal Gür, “Siz buraya sadece kendinizi getirmediniz, sizler taş değirmende öğütülen buğdayın kokusunu getirdiniz, orak tutan annelerimizin türkülerini getirdiniz, sizler köyümüzün buz gibi gözelerinden serin sular getirdiniz, sizler köyümüzde at sırtında giden bir gencimizin coşkusunu getirdiniz, yaylamızdan kete ve somun ekmeklerini, güzel şehrimin , güzel köyümün kokusunu getirdiniz, hepiniz hoş sefa geldiniz” sözleriyle gönüllere dokunan bir konuşma yaptı. Dernek olarak büyüklerimizi ve gençlerimizi tanıştırmayı ve kaynaştırmayı amaçlıyoruz diyen Ünsal Gür, okul ve meslek eğitimini sürdüren başarılı gençlerimize, maddi manevi olarak da destek vereceğiz. Köyümüz ve köylümüz için faydalı faaliyetlerde bulunmak istiyoruz” dedi. Daha sonra başarılı öğrencilere birer plaket verildi.

Gudu tanıtıldı

Gümüşhane yöresinin ünlü hamur yiyecekleri helva, erişte ve sironu hazırlayarak salonda davetlilere sunan dernek yöneticileri, Dölek Köyü`nde her hangi bir mekanik güç kullanmadan kadınların topraktan yaptığı “Gudu”yu tanıttı. Gudu yani çömlek Trabzon, Bayburt, Erzincan, Erzurum gibi kentlerde de kullanılan bir kap. Salonda davetliler arasında bulunan ve genç yaşlarında Dölek Köyü`nde gudu yapan Senem Saraç, Hava Durmuş, Fatma Durmuş ve Emine Gergin, Dölek Köyü`nden özel olarak getirtilen çamur ve gerekli malzemelerle tanıtım amaçlı gudu yaptı. 

Gudu ağası seçildi

Gudu yapımını gençler de ilgiyle izledi. Daha önceden yapımı tamamlanan ve salonda tanıtım amaçlı sergilenen gudulardan biri de, açık artırmayla satışa sunuldu. Guduyu 460 euroya satın alan Engin Konak, şenliğin Gudu Ağası seçildi.

Gecenin eğlence bölümünde Dölek Köyü için yazılan şiirler okunurken, çocukların şiir okumaları salondan büyük alkış aldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Dölekliler, kemençe ve davul zurna eşliğinde yöresel oyunlarını oynadılar. Kemençe ustası Muhammet Yakupoğlu`nun kemençesiyle coşan davetliler, müzisyen Seyidhan ile memleket havalarını dinledi.

Muhabirce/ Essen  

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu