Haberler

Gezi eylemlerinde yitirilenler anısına Bielefeld`te ağaç

Almanya`nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti`nde (KRV) yer alan Bielefeld kentinde uzun yıllar sosyal danışman olarak çalışan ve şu an Çağdaş Yaşam Derneği Başkanı olan “Bielefeldli Nebahat Abla”, Nebahat Pohlreich 2013 yılında Gezi eylemlerinde yitirilen gençlerin anısına  ağaç dikti.

“Sivil toplumdan korkmamak lazım”

Ağaç dikimine  İlçe Belediye Başkanı Hans Ulrich Franz ile dernek yöneticileri ve üyeleri katıldı. Dayanıklılığın sembolü olan uzun yıllar yaşayan dört metre uzunluğundaki genç Alman Meşesini derneğe yakın bir parka diktiren Nebahat Pohlreich “Bu ağacı Gezi olaylarında  hayatını kaybeden gençlerin anısını ve gezi ruhunu yaşatmak için  dikmeye karar verdik. Orada hayatını kaybeden gençler burada bizimle bu ağaçla birlikte yaşayacak. Türkiye`de haksızlıklar hukuksuzluklar yaşanmasa bu gençler de ölmeyecekti. Dileğimiz Türkiye`de bir an evvel barışcıl ve bir arada yaşama ile hoşgörü kültürünün tesis edilmesi. Acılar unutulmadan bunlardan ders çıkartılmalı. Artık kimse ölmemeli” sözleriyle duygularını ifade etti.

İlçe Belediye Başkanı Hans Ulrich Franz ise‚ “Gezi protestolarında göstericilere uygulanan şiddet kaygı vericiydi. Sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerekiyor. Sivil toplumdan korkmamak lazım. Türkiye yaşanan bu olayları Avrupa ülkelerindeki gibi gerçek demokrasi kurulunca çözecektir. Gençler ölmemeliydi” dedi.

Mehmet Tanlı/ Bielefeld

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu