Haberler

Sığınmacılar dostane karşılanmalılar

Hristiyan aleminin en önemli günlerinden biri olan Noel Bayramı öncesi Ahlen Belediye Başkanı Benedikt Ruhmöller, bir Sürpriz yaparak Dolberg köyünde, ilticacıların kaldığı yurdu ziyaret etti, ailelere, çocuklara  hediyeler dağıttı. Doğu Dolbergteki eski Gutshof çiftliği ve şimdiki sığınmacılar yurdunda şu anda otuz farklı ülkeden toplam 130 kişi barınıyor.

Yanına Gençlik ve Sosyal Daire Başkanı Ursula Woltering ile sığınmacılardan sorumlu bölüm Başkanı  Thomas Schürmeyer‘ i alarak Dolberge gelen Benedikt Ruhmöller yurtta kalan sığınmacılara hitaben yaptığı konuşmada, “Sizlere Ahlenlilerin dayanışma dolu selamını getirdim. Ülkelerindeki haksızlıklar, baskı  ve şiddetten kaçarak bize sığınan, sınırlarımız içerisinde yaşayan herkes burda kendini güvende ve korumada hissedebilir” dedi.

Irkçı  yaklaşımları kınıyorum

Suçsuz, dara düşmüş, çaresiz insanlara sadece kutsal Noel yada dini bayram günlerinde acıma duygusuyla değil, her zaman kalplerin açılması gerektiğini belirten Ruhmöller, “Irkçı popülüst akımları kınıyor ve onların fikirlerini reddediyorum. Dönüp kendi tarihimize bakalım. 70 yıl önce bizde perişandık, savaş bizleri topraklarımızdan, yerimizden yurdumuzdan etti. Milyonlarca insanımız yollardaydı. Atalarımız kaçtılar, sığınacak yeni yurtlar aradılar, göçtüler, insanlarımız vatanlarından koparıldı. İster Balkanlardan, ister Ortadoğu`dan isterse Afrika`dan  olsun, nereden gelirse gelsin bu insanlara kucak açmamız, dostane karşılamamız lazım. Yeni kurulan İlticacıları destekleme grubu, başka bir çok insiyatif  buna güzel bir örnektir ve genelde Ahlen halkı da böyle liberal düşünmektedir. Çok kültürlü bir şehir olan Ahlen`den de bu beklenirdi” dedi.

Ziyaretin sonunda çocuklara binanın teknik sorumlusu Axel Khenenin ile birlikte çocuklara çikolata, şekerleme ve kasalarla taze meyve dağıtıldı.

Mehmet Tanlı/ Ahlen

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu