Haberler

Viyana kuşatmasından Almanya`ya

24-25 Mayıs tarihlerinde Almanya'nın Gelsenkirchen kentindeki Horst Sarayı (Schloß Horst) 'nda düzenlenecek  Gaudium Festivali'nin tanıtım toplantısında festival programı tanıtılırken, Osmanlı- Avrupa ilişkileri anlatıldı.

Gelsenkirchen Horst'ta 2010 yılından beri her iki yılda bir düzenlenen Gaudium Festivali'nin bu seneki konuğu "Osmanlılar".

Ortaçağ ve Rönesans dönemi eserlerinden olan Horst Sarayı'nın bahçesinde kurulacak olan dev çadırda, 16.yy Osmanlı dönemi, yemeğinden müziğine, saray yaşantısından, ebru sanatına kadar pek çok dönemsel unsuruyla "Ortaçağ ve Rönesans'ta Avrupa ve Osmanlı'da Kültür, Sanat, Bilim ve Yaşam Tarzı" başlığıyla 2 gün boyunca ziyaretçilere tanıtılacak. Osmanlı da yaşam tarzını INIMB. e.V Tiyatro Ekibi canlandıracak.

"Türk vergisi"

Gaudium Festivali'nde,  Avrupa'da Ortaçağ ve Rönesans döneminin (12.yy- 16.yy) sosyo-kültürel yapısı birebir canlandırılıyor. Gelsenkirchen Anakent Belediye Başkanı Frank Baranowsky'nin de katıldığı basın toplantısında, geleneksel hale gelen Gaudium ortaçağ dönem festivaliyle ilgili bilgi verilirken, Avrupa'da yıllardır birlikte yaşanılan Türklerin tarihini oluşturan önemli bir kesit olan Osmanlı döneminin tanıtılmasının festival için bir zenginlik olduğuna vurgu yapıldı.

16. yy'da Türk korkusunun özellikle ünlü Viyana Kuşatması ile, Almanya'ya kadar geldiği, festivalin yapılacağı Horst Sarayı sahiplerinin o dönemde Macaristan'a, Türklere karşı kendilerini savunmaları için silah ve at yardımında bulunduğu ve savaş kasasına daha sonra "Türk vergisi" olarak ünlenen 40 Gulden vergi verdiği anlatıldı. 

Ayrıca Türklerle tarihsel, ekonomik ve sosyo-kültürel ilişkilerin geçmişi ve günümüz dikkate alındığında, Osmanlı döneminin Gaudium 2014 Festivali'ne dahil edilmesine karar verildiği ifade edildi.

Önyargıları yıkmak istiyoruz

Gelsenkirchen Belediyesi bünyesinde organize edilen festivalin Osmanlı bölümü "Türk Alman Dostluk Derneği" ve "Biz Horst" girişimi ile organize ediliyor.

Aylardır yoğun bir şekilde festival hazırlıkları ile ilgilenen proje yöneticisi ve sorumlusu Hüseyin Erdoğan, böyle bir projenin Avrupa çapında bir ilk olduğuna dikkat çekerek, "Bu yıl ilk kez bu festivale katılıyoruz ve festivalde kalıcı olmak istiyoruz" dedi.

Festivalin, Osmanlı kültürünün tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Erdoğan, "Ortaçağ ve Rönesan döneminde Osmanlı, Avrupa tarihinde kalıcı izler bırakmıştır. Konferanslar ve çeşitli etkinliklerle Osmanlı dönemini hem Avrpalılara tanıtmak ve önyargıları ortadan kaldırmak hem de gençlerimizi tarihlerine biraz daha yakınlaştırmak, bilgilendirmek  istiyoruz"  diyerek herkesi 24-25 Mayıs tarihlerinde Gelsenkirchen Horst Sarayı'ndaki Osmanlı çadırına davet etti.

 Gelsenkirchen/Hülya Sancak 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu