Haberler

Düsseldorf`ta 19 Mayıs Bisiklet Turu

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlama çerçevesinde ilki 2012 yılında gerçekleştirilen ve geleneksel hale getirilen T.C Düsseldorf Başkonsolosluğu Bisiklet Turu'nun 3.sü 18 Mayıs 2014 Pazar günü Düsseldorf'ta gerçekleştirildi.

Her yıl turdan sonra yapılan piknik ve eğlenceli kutlama bu yıl Soma'daki maden faciası nedeniyle buruk geçti ve turdan sonraki tüm programlar iptal edildi.

Saygı duruşundan sonra tur başladı

Her yıl Düsseldorf'un Burgplatz'ından başlatılan tur, bu yıl Schadowplatz'da başladı. Saat 09.30'dan itibaren meydanda toplanan bisikletliler kayıtlarını yaptırdıktan sonra, yakalarına Soma'da hayatını kaybeden işçilerin anısına sembolik bir fotograf taktılar ve kollarına siyah kurdela bağladılar. Ardından, başlama pozisyonu alan bisikletliler, bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

T.C Düsseldorf Başkonsolosluğu tarafından Alman Bisiklet Kulübü (ADFC) ile birlikte üçüncüsü düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Bisiklet Turu saat 11:00'de başlatıldı.

Yeni konsolosluk binasında mola

Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür, Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Ilıkkan, KRV (NRW) Eyaleti Yeşiller Milletvekili Arif Ünal'ın ve 250'yi aşkın bisikletlinin katılımıyla Shadowplatz'dan başlayan ve Düsseldorf Herdt yönüne doğru devam eden güzergahta sürücüler, Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun Herdt'teki yeni binasının önünde kısa bir mola verdiler.

Burada binanın mimarı ve Başkonsolos Temür tarafından katılımcılara bina inşaatı ile ilgili kısa bilgi verildi. Alaattin Temür, inşaat süreci ile ilgili bilgi verdikten sonra yeni binanın vatandaşlara yakışır, her türlü ihtiyacın karşılanabileceği bir yapı olduğunu ifade etti ve tüm eksiklerin tamamlanmasından sonra önümüzdeki sonbaharda hizmete açılacağını belirtti.

Molanın ardından yeniden başlanan tur, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun mevcut binasının karşısındaki Rheinpark’ta sona erdi.

Soma için özel anma programı

Bisikletlerini bir kenara bırakan sürücüler, yeşil alanda hazırlanan etkinlik alanında yerlerini aldılar. Burada Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden isçiler anısına bir program gerçekleştirildi. Kuran okundu ardından Türkçe ve Almanca olarak dua edildi. Açılan taziye defterine katılımcılar  taziyelerini yazdı.

Bisiklet turunun ikinci bölümüne katılan KRV Eyaleti Uyum Müsteşarı Thorsten Klute, Başkonsolos Alaattin Temür, Yeşiller Milletvekili Arif Ünal ve Alman Bisiklet Klubü Başkanı Ulrich Kalle, kısa birer konuşma yaptılar.

Acılar paylaştıkça azalır

KRV Uyum Müsteşarı Thorsten Klute, konuşmasında KRV Eyaleti'nin madencilikle özdeşlemiş bir bölge olduğuna vurgu yaparak "Madencilik geleneğiyle yetişmiş insanlar olarak tüm kalbi duygularımız hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla. Onları çok iyi anlıyoruz. Bölgemizde çok sayıda Türk kökenli göçmen bulunuyor ve aralarında çok sayıda madenci bulunuyor. Dolayısıyla da üzüntülerini anlıyorum, başsağlığı ve bir daha böyle kederler yaşanmamasını diliyorum" dedi.

Başkonsolos Alaattin Temür ise, "13 Mayıs'ta Soma'da hepimizi kedere boğan bir kaza meydana geldi. Çok sayıda madencimizi kaybettik.Geleneksel olarak düzenlediğimiz 3. bisiklet turu etkinliğimizi, tamamen maden faciasını anma günü olarak gerçekleştirdik. Bir dakikalık saygı durusunda bulunduk, kuran okundu ve hep birlikte dua ettik. KRV Eyaleti maden bölgesi. Pek çok insan, ya kendisi madenci ya da ailesinden birileri madenci. Onlar Soma'da yaşananları en iyi anlayabilecek insanlar. Taziye defterimizi eyalet üst düzeyinde siyasiler imzaladılar ve her türlü yardıma hazır olduklarını söylediler. Acılar paylaşıldıkca azalır. Biz de bugün burada toplanarak, madencilermizle ve yakınlarıyla dayanışma içinde olduğumuzu ve acılarını paylaştığımızı göstermek istedik" sözleriyle, anma programını özetledi.

Kuzey Ren Vestfalya Yeşiller Milletvekili Arif Ünal,"Acımız çok büyük, çok üzüldük, çok büyük bir felaket yaşadık. Bu acıyı sadece biz değil tüm dünya böyle hissetti, başımız sağolsun, ama ne olur sorumluları araştırılsın,  güvenlik önlemleri alınsın bir daha böyle acı haberler almayalım. Ölenlere Allah rahmet etsin diyorum,  hepimizin başı sağolsun geride kalanlara sabır diliyorum" sözleriye duygularını ifade etti.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

 

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu