Haberler

23 Nisan ve 19 Mayıs bir arada

23 Nisan'ın hafta icine denk gelmesinden dolayı, Almanya'da pek çok dernek 23 Nisan kutlamalarını gecikmeli olarak ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile birarada kutlamayı tercih etti.  

Essen'deki Ruhr Veliler Birliği, Ruhr Öğretmenler Derneği ile birlikte bu hafta sonu, yoğun katılımlı bir etkinlikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Essen'deki  Bockmühle Gesamtschule Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe,  Essen, Gelsenkirchen, Düsseldorf, Müllheim, Duisburg'daki okullardan öğrenciler, aileleriyle birlikte katıldı, şiirler okundu, şarkılar marşlar söylendi, oyunlar oynandı, çeşitli dans ve folklor gösterileri yapıldı.

Soma unutulmadı

Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak, Ruhr Öğretmenler Derneği Başkanı Celal Aydemir, ve Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğundan Konsolos Ahmet Davaz 23 Nisan'ın anlam ve önemi, niçin kutlandığı ile ilgili konuşmalar yaparken, Soma'da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden maden işçileri de anıldı.

Essen Konsolosu Ahmet Davaz, "Ulusal bayramlar, birlik ve beraberliğin pekiştiği ve millet olarak tasada ve kıvançta tek birlik olduğumuz törenlerdir. Ancak maalesef bu yıl etkinlikler, Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasından dolayı buruk geçmekte. Milletimizi yasa boğan bu faciada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Alllah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.  

Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak ise konuşmasında Soma’daki olaylara değinirken ulusal bayramların kutlanması konusunda duyarlı olunmasını vurguladı: „Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları geciktiği için 19 Mayis Gençlik ve Spor Bayramıyla birlikte kutlama kararı aldık. Fakat bu yıl Soma’daki maden kazasinda ölen vatandaşlarımızın acısı sebebiyle buruk bir kutlama yaşıyoruz. Soma maden ocağında hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet yakınlarına, ailelerine, ulusumuza başsağlığı diliyoruz. Bu kaza, insan hayatının ne kadar değersiz, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin nasıl bir keşmekeş içinde olduğunu yeniden en acı şekilde gözler önüne sermiştir.

Dr. Ali Sak: "Topluma ve siyasete katılın"

Acılar olsa da ulusal günlerimizi anmak layıkıyla kutlamak ve bu şekilde gelecek nesillere aktarmak bizlerin görevidir diyen Dr. Sak, "Bu yılki kutlamanin ana temasi olan “Birlikten güç doğar” diyerek gücümüzü birleştirmeliyiz. “Birlikten güc dogar” derken icinde bulundugumuz toplumla ayrışmadan birllikte karar mekanizmalarını oluşturmamız gerekiyor. Yıllardır bize uyumdan, daha doğrusu Türklerin uyumsuzluğundan bahsedildi. Biz bu toplumun bir parçasıyız ve uyumdan ziyade toplumun her katmanında, siyasette, sanatta, bilimde, iş hayatında katılımı hedefliyoruz. Biz Türk okulları istemiyoruz, ama Türkçenin okullarda okutulmasını istiyoruz. Biz Türk partileri istemiyoruz, ama belediye, eyalet ve federal meclislerde daha çok göçmen kökenli insanların olmasını istiyoruz. Fakat göstermelik ve bize uzak olan adaylar da istemiyoruz. Bizim tercihimiz daima bizi, dilimizi, dinimizi ve kültürünüzü savunan adaylardan yanadır.”  sözleriyle de siyasi partilere ve Alman toplumuna katılım konusunda çağrıda bulundu: “

Okuma ve dans yarışmaları  ödülleri verildi

23 Nisan şenliğinde, Ruhr Veliler Birliği ve Ruhr Öğretmenler Derneği tarafından daha önce düzenlenen Türkçe-Almanca okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere de  ödülleri verildi.

Essen Bonifaciusschule, üçüncü sınıf öğrencilerinden Nilay Sayıcı, Gelsenkirchen Glückaufschule dördüncü sınıf öğrencilerinden  Ceyda Ateş'e sertifikalarını ve birincilik ödülleri  Konsolos Ahmet Davaz, SPD eyalet milletvekili Britta Altenkamp, Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak, ve programa davetli konuklar tarafından verildi.

Okuma yarısmasının yanısıra bu yıl da yine iki kategoride; serbest dans ve folklor, ödüllü yarışma düzenlendi. Özel seçilen 8 jüri üyesi Essen- Nordschule’den Punjavi-Dans Topluluğu'na dans kategorisinde birinciligi veririken, Düsseldorf'tan  Kafkas ekibine de folklor dalında birincilik verildi.  Küçük öğrencilerin sahne gösterileri, şarkı ve şiirleri izleyenlerden büyük beğeni aldı. Özellikle Düsseldorf’dan gelen Kafkas ekibi ve Gelsenkirchen kentindeki Gesamtschule Schloss Horst okulunda öğrenim gören kız öğrencilerin Karadeniz yöresi oyunları salondan büyük alkış aldı.

19 Mayıs kutlaması

Ruhr Veliler Birliği ile Ruhr Öğretmenler Derneği, küçükler programını akşam saatlerinde tamamladıktan sonra, saat 19.00'dan itibaren  gençlerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı programı düzenledi. Programin başında Dr. Ali Sak Soma'daki maden kazasıyla ilgili kısa bir konuşma yaptı, bir şiir okudu.

Programın müzikal bölümünde Gelsenkirchen'den Fatih Tulumcu yönetiminde 25 kişilik "Mustafa Kemal Atatürk Gitar Korosu", Sinan Koçak yönetimindeki „Arazya Dans Topluluğu“, Essen Üniversitesi'nden Mustafa Aktaş yönetiminde „Kara Kama Zeybek Ekibi“ ve Kazim Birlik ve Nuran Özdemir yönetiminde „Ruhr Türk Halk Müzigi Birlik Korosu“ yer aldı.

Muhabirce/ Essen

 

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu