Haberler

Villa Horion`da ezanlı iftar

Almanya`da iftarlar artık Alman kurum ve kuruluşlarının da gündemine girdi. Ramazan ayı dolayısıyla sadece Türk dernekleri değil, Alman meclisi, siyasi partileri de iftar yemekleri veriyor.

Villa Horion`da ezanlı iftarVilla Horion`da ezanlı iftarAlmanya`nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti baskenti Düsseldorf`taki eski hükümet konağı Villa Horion`da ezan okundu, kabine odasında namaz kılındı. Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) partisi Almanya`nın Düsseldorf kentindeki tarihi yapı eski hükümet konağı Villa Horion`da yaklaşık 130 kişilik bir iftar yemeği verdi.

Almanya Türk toplumunun önde gelen isimlerinin yanı sıra, Alman eyalet ve federal Villa Horion`da ezanlı iftarmilletvekillerinin, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı iftar, hem CDU Eyalet Meclisi Fraksiyonu`nun ilk iftarı olması açısından hem de Villa Horion`da ilk kez böyle bir iftar yemeği verilmesi, ezan okunması ve tarihi kabine odasında namaz kılınması açısından oldukça ilginçti.

Hrıstiyanlıkta da oruç varKRV Eyalet Meclisi CDU Grup Başkanı Armin Laschet

Seçkin davetlileri selamlayan KRV Eyalet Meclisi CDU Grup Başkanı Armin Laschet, eski hükümet binası Villa Horion hakkında bilgi verdikten sonra, Alman davetliler için ramazan ve iftar hakkında bilgi verdi. “Aslında tüm dinlerin pek çok ortak özelliği var, Hristiyanlıkta da oruç tutma var. Bu tür vesilelerle bir araya geldikçe birbirimizi daha iyi tanıyoruz. Özellikle Ortadoğu`nun içinde bulunduğu şu günlerde birlik beraberlik ve hoşgörüye tüm dinler adına ihtiyaç var diyen Laschet, “Artık Müslümanlar özel günlerini ibadetlerini kendilerine yakışan yerlerde mekanlarda yapıyorlar, bu akşam da bu iftar yemeğinde burada Düsseldorf`un siyasetin merkezinde bu tarihi mekanda tüm dinlerden insanlarla bir araya geldik, hepinize hoşgeldiniz diyorum, teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Gelenekselleşecek

KRV CDU Eyalet Milletvekili Serap Güler KRV CDU Eyalet Milletvekili Serap Güler de davetlileri selamlayıp “Artık katıldığim iftar yemeklerinde kimse `oruç açma` demiyor,`iftar` diyor ve Almanlar artık bunun  ne anlama geldiğini biliyor. Geçen sene CDU olarak ilk iftarımızı verdik, bu sene ikincisini. Artık bundan sonra bu geleneksel hale gelir” dedi.

İftar, İslam Kültür Merkezleri Birliği`nden Seyfi Öğütlü`nün okuduğu ezanla açıldı. Davetliler oruçlarını açtıktan sonra namaz kılmak isteyenler hükümet konağında kabinenin toplandığı odada namaz kıldılar.

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu