Haberler

Üzüldüm…bu cumhuriyete

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurtdışı temsilciliklerinde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Bayramı davetlerine ilgi yoğun oluyor, Cumhuriyet Bayramlarının geniş katılımla güzel salonlarda, güzel etkinliklerle kutlanması gurur verici. Ben bu son katıldığım etkinlikle ilgili gözlemlerimi/yorumlarımı paylaşacağım.

Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu da Cumhuriyet’in 90.yıldönümünü, Düsseldorf’taki Interncontinental Otel’de düzenlenen bir resepsiyonla kutladı. Çeşitli ülkelerin yurtdışı temsilcilerinin yanısıra, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke‘nin de katıldığı resepsiyona, çok sayıda iş adamı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ve cemiyetin önde gelen simaları davetliydi. Yani oldukça yoğun bir davetli kitlesi vardı.  Genç piyanist Serhan Ay davetlilere mükemmel bir mini piyano dinletisi sundu. Açık büfe, hiçbir isteği açık bırakmayacak zenginlikteydi.

Açılışta her iki ülkenin de marşları çalındı. Önce Alman Marşı ardından İstiklal Marşı. Bu sıralamaya şaşırdım öyle ki, İstiklal Marşı’nın yeniden düzenlendiğini duymuştum ama dinlememiştim: “Yahu bizim İstiklal Marşı’nın yeni düzenlemesi de hayli değişmiş yani sanki tanıdık başka bir marş gibi” filan diye düşünürken, İstiklal Marşı’na geçildi o zaman anladım, sıralamada öncelik Alman Marşı’na verilmiş… İki vatanı olunca insanın marşları da böyle karışıyor 😉 Çok mu önemli hayır, ama beklentim tersi yönündeydi…Belki protokol gereğidir, bilemiyorum, dedim ya beklentime dalmıştım.

Unutulmuş…

Otelin geniş balo salonuna, sağlı sollu Türk ve Alman bayrakları asılmıştı. Gözlerim/gözlerimiz  bir de Atatürk portresi aradı lakin, boşuna; unutulmuş!

Benim gibi, bir Atatürk portresinin salonda olmayışı dikkatini çeken biri, doğrudan yetkililere soru yöneltti, “Neden Atatürk’ün bir fotoğrafı yok?” diye, gelen yanıt buydu: Unutulmuştur, herhangi bir şeyimiz yok, tamamen unutulmuş. Bu yanıt da beni hayli şaşkınlığa uğrattı. Kutlamasını yaptığımız olayın başaktörünün portresini asmak (veya bir yere iliştirmek) unutulabiliyor demek ki…üzüldüm ben bu unutuşa, sevmedim! Ve bana tepkiler dışlamalar gelecek olsa da, bunu ifade etmek istedim.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak değerlerindendir, Cumhuriyet ve Mustafa Kemal. Bence birbirlerinden ayrılamaz iki önemli unsurdur Türkiye tarihinde, diye düşünüyorum. Kutlanması anılması bu değerlere değer verenleri, mutlu eder. Birtakım manevi değerleri öne çıkarıp, bazılarını da unutmak olmaz, diye de düşünüyorum…

Ne diyor Tarkan, ben hiç haketmedim ki, böyle unutuluşu…

Mesajlar

T.C Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür davetlilere bir hoşgeldiniz konuşması yaptı. Cumhuriyetin kurulmasında ve yeni bir devlete kavuşulmasında emek vermiş başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi rahmetle anıyorum, diyerek konuşmasına devam eden Temür, 90 yıllık Cumhuriyetin bugün gelişen demokrasisi istikrarlı ekonomisi ile devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yurtta ve düyada barışı uygarlığı hedeflemektedir, dedi.

Başkonsolos Temür, “Bugün Cumhuriyetin doğum günü. Doğum günleri  aile mensuplarıyla akrablar ve dostlarla  birlikte kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandasları ve Türk kökenliler olarak Almanya’da büyük bir aileyiz, konsolosluğumuz görev bölgesinde 300 bine yakın aile mensubumuz yaşıyor. Hepsini buraya davet etmemiz mümkün değil, ancak dernek başkanları,  toplumun çeşitli kesimlerinin önde gelenleri olmak üzere bu aile mensuplarının temsilcilerini burada görmekten mutluyum” diyerek davetlilere teşekkür etti ve ardından KRV (Kuzey Ren Vestfalya) Eyalet Meclisi Başkanı Carina Gödecke bir konuşma yaptı. Davetlilerden bol alkış alan konuşmasında son aylarla ilgili toparlayıcı ve bol mesajlı bir konuşma yaptı Gödecke.

Cumhuriyetle gelen modern Türkiye

Carina Gödecke, 1923’te başlayan modern Türkiye Cumhuriyeti tarihi bizim kıtamızın tarihinin de bir parçasıdır diye başladığı konuşmasında, Mustafa Kemal’in özgürlük, eşitlik ve adalet vurgusuna dikkat çekerek, cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte Atatürk devrimlerinden de söz etti; laikliğe ve kadın erkek eşitliğine vurgu yaptı. Gödecke konuşmasında sık sık Türk-Alman dostluğundan söz etti. Eğitimde fırsat eşitliğinden, koalisyon görüşmelerine ve çifte vatandaşlığın kabulüne kadar Almanya’da yaşayan Türkleri ilgilendiren önemli noktalara değindi. Birlikte yaşamanın önemine vurgu yaparken, Neonazi cinayetleri olarak bildiğimiz NSU cinayetlerine dikkat çekti.

Türkiye’de demokrasi gelişmeli

Türkiye Avrupa ilişkileri bağlamında, dostlar açık konuşur diyerek, Türkiye’deki Gezi olaylarında hükümetin tutumunun kendilerini ve Avrupa’yı irrite ettiğini belirtti ve, Türkiye’de demokrasinin gelişmesine vurgu yaptı. Erdoğan hükümetinin açıkladığı demokrasi paketinin uygulanmasına baktıklarını ekledi. Türkiye Almanya arasındaki vize sorununa bir çözüm getirilmesi gerekir artık dedi. Konuşmasının başında vurguladığı gibi sonunda da, Mustafa Kemal Atatürk’ün özgürlük, eşitlik, adalet ülküsüyle cumhuriyeti ilan ettiğini tekrarladı. Bu değerler bugün de günceldir ve korunması uyulması gerekir diyerek, Türkiye Cumhuriyetinin 90.yıldönümünü kutladı.

Mesajlar açıktı; KRV Eyalet Meclisi Başkanı, Cumhuriyet Bayramı kutlaması dolayısıyla biraraya gelmeyi, Türk ve Alman toplumlarını ilgilendiren konularda mesajlarını iletmek için iyi bir platform olarak değerlendirdi….

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu