Haberler

Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi Protokolü

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Hacettepe Üniversitesi arasında “Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi Protokolü” imzalandı.

I. Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi 16-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğinde, Hacettepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

İlk kez düzenlenecek olan kongreye 47 farklı ülkeden 352 bildiri başvurusu gelirken 99 üniversiteden de katılım olacak. Kongre boyunca paneller ile birlikte çeşitli kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenlenecek.

2000 dolayında öğrenci var
Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.A.Murat Tuncer, “Yeni Türkiye vizyonuna uygun bir Yeni Türkiye üniversitesi olmak üzere çalışıyoruz” diyerek, YTB’ye teşekkür etti. Üniversitelerin artık yeni jenerasyon üniversiteler olarak değişim gösterdiğini ve uluslararası gelişimlere ayak uydurmak zorunda olduklarını belirten Prof.Dr.A.Murat Tuncer, uluslararasılaşma konusunun çok önemli olduğunu belirtti. YTB’nin çalışmalarını da ayrıca beğeniyle takip ettiklerini söyleyen Hacettepe Üniversitesi Rektörü “Biz uluslararası öğrenci sayımızı üç katına çıkarmayı hedefledik. Bunun için de tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Konaklama, derslik gibi sosyal imkanlarımızı genişletmeye çalışıyoruz. Şu anda 2000’e yaklaşan uluslararası öğrencimiz var. Bu sayıyı üç katına çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

15 bin yabancı öğrenciye YTB bursu

YTB Başkanı Doç.Dr.Kudret Bülbül de “Bu öğrencilerin Türkiye’nin birikimiyle, akademisiyle, entelijansiyasıyla daha yakından çalışmalarını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. YTB’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Bülbül, YTB’nin bir boyutuyla Diaspora Başkanlığı, bir boyutuyla Akraba Topluluklar Başkanlığı ve bir boyutuyla da Uluslararası Yüksek Öğretim Ajansı gibi üç temel alanda yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu belirterek,  Türkiye’de 60 bin uluslararası öğrenci olduğunu ve 15 bininin de YTB tarafından burslandırıldığını ifade etti.

YTB Başkanı Bülbül, “Uluslararası Öğrenciler Sosyal Bilimler Kongresi’ni ilk kez yapıyoruz. Bu bağlamda Türkiye’de bir farkındalık oluşsun istiyoruz. Sadece bizim koordine ettiğimiz çerçevede 5 bin yüksek lisans ve doktora yapan öğrencimiz var. Dünya’nın her yerinden okumak ve araştırma yapmak üzere buraya gelen insanlar var. Bu yıl Dünya genelinde 182 ülkeden sistemimize 155 bin kayıt yapıldı. Bu öğrencilerin Türkiye’nin birikimiyle, akademisiyle daha yakından çalışmalarını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Muhabirce/ Ankara

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu