Haberler

UETD: Siyasete katılın

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde yaklaşık 50 üniversiteliyle bir kahvaltıda biraraya gelen yöneticileri, gençlere UETD'yi tanıttı. 

UETD Gelsenkirchen şubesi tarafından Konak Restorant'da düzenlenen kahvaltıya, çeşitli üniversitelerde öğrenim gören gençler Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Köksal Kuş, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, UETD Gelsenkirchen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş, UETD Gelsenkirchen Şube Başkanı Yardımcısı Abdullah Ören, Ruhr Bölgesi Gençlik Kolları Başkanı Barış Koymat ve Gelsenkirchen Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Emir Kiraz katıldı.

UETD Avrupalı Türkler için mücadele ediyor

UETD Gelsenkirchen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş, "Sizin gibi pırıl pırıl gençlerle kahvaltıda buluşmak bizleri mutlu etti. Bundan sonra da farklı vesilelerle bir araya gelebiliriz. Sizleri tanımak, varsa sorunlarınızı da dinlemek isteriz. Bunun yanında UETD ile ilgili sorularınıza da açığız" diyerek toplantının amacını anlattı.

Gelsenkirchen Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Emir Kiraz da UETD'yi anahtar sözcüklerle betimledi: "UETD'nin iki penceresi vardır; bir Avrupa'ya bakmak, iki Türkiye'ye bakmak. UETD Türkiye'nin Avrupa ayağını güçlendirmek için vardır. UETD eşittir Avrupalıların hareketidir. UETD Avrupalı Türklerin siyasi sosyal kültürel mücadeleleri için vardır"

Seçimlerde UETD'nin payı büyük

Genel olarak Türk tarihi ve Avrupa'daki Türk toplumunun göç tarihini gençlere anlatan UETD Genel Başkan Yardımcısı Köksal Kuş,  kuruluş amaçlarını da anlattıktan sonra gençlerin, eğitime ve meslek eğitimine önem vermeleri gerektiğini ifade etti. Köksal Kuş,  "Yaşadığımız Avrupa topraklarında kalıcı ve söz sahibi olmak istiyorsak, eğitimli ve başarılı bir gençliğe sahip olmalıyız. UETD olarak her alanda eğitim gören genç nesile, oldukca önem veriyoruz. Bu anlaşıyla gelecekte UETD gibi kurumları da, sizlere emanet etmek isteriz. Gelecek için önünüz açık, mutlaka siyasete katılın, oylarımız değerli, hükümet belirliyoruz" dedi ve Almanya'da kamuoyu oluşturun" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Almanya'da yapılan son genel seçimlerde, UETD'nin, sandığa giden Türk kökenli seçmenlerin sayısal artışında önemli bir rol oynadığını belirten UETD Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Köksal Kuş, yeni kurulan koalisyon hükümetinin Türkler için, attığı çifte vatandaşlık adımınında da UETD'nin önemli bir payının olduğunu vurguladı.

UETD siyasi bir örgüt mü?

Köksal Kuş, UETD siyasi bir teşkilatlanma mıdır gibi bir soruya da "Dini bir faaliyetin içinde olmadık, olmayacağız ancak siyasetin içinde olacağız" şeklinde cevap verirken, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, "Avrupa'da yaşayan Türklerin çıkarını korumak içın kurulduğunu söyleyen bir teşkilatın siyasetten uzak durma şansı yok zaten. Herhangi bir partinin uzantısı şeklinde siyasallaşmış bir derek değil ama siyasetin her kademesinde  varolan kendini ifade eden,  Avrupalı Türklerin çıkarına olduğunu düsündüğü her platformda muhakkak varlığını ifade eden bir sivil toplum kuruluşudur" şeklinde yanıtladı.

Toplantı sonunda UETD Gelsenkirchen Şube Başkanı Erol Yukarıbaş, kahvaltıya katılan gençlere teşekkür ederken, bu tür toplantıların tekrarlanacağını ifade etti.

Hülya Sancak/ Muhabirce

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu