Haberler

“Batı Trakya benimle Alman medyasına taşındı”

Geçen eylül ayında Almanya'da yapılan genel seçimlerde, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partilerinden aday gösterilip milletvekili seçilerek federal meclise giren Batı Trakyalı Cemile Yusuf (Giousouf), "Ben bir azınlık çocuğuyum, milletvekili seçilmem Batı Trakya için çok büyük önem taşıyor. Milletveki olmamla birlikte Batı Trakya, Alman medyasında gündeme taşındı" dedi. Hem Alman hem de Yunanistan vatandaşı olan Cemile Yusuf, Almanya doğumlu.

Duisburg Batı Trakya Türkleri Derneği'nin gerçekleştirdiği geceye katılan CDU Federal Meclis Milletvekili Cemile Yusuf, geceye katılan habercilerin de ilgi odağı oldu, soruları yanıtladı.

Çifte vatandaşlık merak konusu

Yusuf, özellikle çifte vatandaşlık düzenlenmesiyle ilgili sorulara, "Gençler için çifte vatandaşlığın önünün açılması çok çok önemli bir adım ve bundan dolayı çok seviniyorum. Arkası da gelirse daha çok sevinirim" cevabını verdi.

Göçmen seçmenlerin seçime katılımını değerlendiren Yusuf, "Son seçimlerde sandığa giden göçmen seçmenlerde sayısal olarak artış oldu, bu sevindirici ama hala düşük seviyede. Daha çok bilgilendirme yapmamız gerekiyor. Mayıs ayında yerel ve Avrupa Parlamentosu seçimleri var, umarız seçme hakkı olan göçmenler oylarını kullanır" ifadelerini kullandı.

Gençler siyasete girmeli

Milletvekili seçilmesini değerlendiren Cemile Yusuf, şöyle konuştu: "Seçilmiş olmaktan dolayı çok mutluyum, ama sadece kendim için değil. Aynı zamanda bir azınlık ve işçi ailesi çocuğu olduğum için de cok mutluyum. Umarım başka gençleri de teşvik edebilirim. Çünkü, daha fazla gencimizin siyasete atılması gerekiyor. Azınlık çocuğu olduğum için, milletvekili seçilmem Batı Trakya açısından çok önemli. Umarım varolan sorunları, gelecekte Almanya ve Avrupa parlementosuna taşıyabilirim. İlk kez benim milletvekkliliğim ile Batı Trakya, Almanya medyasında gündeme çıktı. Bu güzel, umarım bu yolda daha da yürüyebilirim."

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu