Haberler

Batı Trakyalı Türkler Almanya`da buluştu

Almanya'da Noel tatilini fırsat bilen dernekler, ard arda etkinlikler düzenliyor.

Almanya'nın Duisburg kentinde faaliyet gösteren Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği tarafından düzenlenen geleneksel kültür gecesine, Almanya'nın farklı kentlerinde yaşayan Batı Trakya Türkleri yoğun katılım gösterdi.

Duisburg'taki Eren Dügün Salonu'nda gerçekleştirilen gecede, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Federal Milletvekili Cemile Giousouf (Yusuf), T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür, Muavin Konsolos Rıfat Kartal, Witten Batı Trakyalılar Dernek Başkanı Dr. Mesut Hüseyin, Genel Sekreteri Mehmet Hasan, Avrupalı Çaycumalılar Derneği (ÇAYDER) Genel Başkanı Muharrem Yiğit ve çok sayıda Batı Trakyalı katıldı.

Türk değerlerine göre çocuklarımızı eğitiyoruz

Gecede yapılan konuşmalarda birlik mesajları verilirken, Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği Başkanı Dr. Raif Bozacı, "Batı Trakyalılar olarak Yunan vatandaşlığımız bulunuyor, ama soyumuz Türk, dinimiz İslamdır. Bu değerler üzerinde çocuklarımızı eğitmeye çalışıyoruz. Bizleri buraya toplayan olgular dinimiz ve dilimizdir. Bu iki önemli değeri korumaya ve Almanya'da yaşayan nesillerimize aktarmaya gayret ediyoruz" dedi.

Etkinliğe davetli olarak katılan ve soydaşlarına hitaben bir selamlama konuşması yapan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Federal Milletvekili Cemile Giousouf (Yusuf), "Sizlerden biri olarak Almanya'da milletvekili oldum. Bu hepimiz için önemli ve anlamlı bir gelişmedir. Bu örnek alınmalı ve gençlerimiz siyasi partilere üye olmalı, siyasete atılmalıdır" dedi.

Geceye katılarak Batı Trakya Türkleri'ne destek veren Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür, burada sergilediğiniz bu güzel birlikteliğiniz için, hepinizi kutluyorum. Aranızda bulunmaktan dolayı sevinçliyim. Türk devletinin her zaman yanınızda, olduğunu bilmenizi istiyorum diye konuştu.

Etkinliğin eğlence bölümün de ise Batı Trakyalılar müzik eşliğinde geç saatlere kadar eğlendiler.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu