Haberler

Göçmen yasalarına tabi olmayalım

Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Yönetimi, T.C. Düsseldorf Baskonsolosu Alaattin Temür ve Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin'i ziyaret etti.

Başkonsoloslar bilgilendirildi

HDF-KRV yönetiminden başkan Erdal Tekin, genel sayman Orhan Göktan ve yönetim kurulu üyesi Zerrin Dittman ilk olarak Düsseldorf Başkonsolosu Alaattin Temür'ü  ardından Köln Baskonsolos'u Hüseyin Emre Zengin'i ziyaret etti.

Her iki baskonsolosa da 2013 yılında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren HDF-KRV yöneticileri, 2013 yılı temmuz ayında yaptıkları çifte vatandaşlık konusu ile ilgili çalışmaları ve hazırladıkları raporu da başkonsoloslara ilettiler.

Çifte vatandaşlık düzenlemesi yetersiz

Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu  Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Yönetim Kurulu Baskan Erdal Tekin, "Şu andaki hükümet protokolünde bulunan çifte vatandaşlıkla ile ilgili mevzuaatta opsiyon modelinin kaldırılmasını önemli buluyoruz lakin, protokolde belirtilen şekli ile beklentilerimize cevap vermiyor.

Alman Anayasası'nın eşitlik ilkesine, AB vatandaşlık yasasına, 1980 Ortaklık Konseyi Sözleşmesine, her nekadar tasfiye niteliğinde olmuş olsa da, Avrupa Konseyi'nin almış olduğu 'Batı Avrupa ülkelerinde kişiler, birkaç vatandaslığa sahip olabilirler' kararına göre çifte vatandaşlık,  Almanya'da yaşayan Türklerin de demokratik hakkı" diyerek düzenlemeden memnun olmadıklarını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi'ne basvurulacak

"Koalisyon hükümetinin protokol maddeleri yasalaştığında, çifte vatandaşlıkla ilgili yasa toplumumuzun beklentisine cevap vermediği takdirde, ülkede diğer yabancı uyruklu insanlara verilen çifte vatandaşlığı emsal gösterip Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz" diyen Tekin'e başkonsoloslar, çalışmaları hakkında bilgilendirilmek istediklerini ve çifte vatandaşlık konusundaki çalışmalarına destek vereceklerini belirttiler.

HDF-KRV Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Tekin çifte vatandaşlığın tanınmasıyla Türklere eşit haklar ve siyasi katılım haklarının da sağlanacağını belirterek, "Artık Almanya'da Türk toplumunun göçmen yasalarına tabi tutulmaması gerektiğini" söyledi.

Muhabirce/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu