Haberler

Turnuva`da kupa Türk-Ünid`e gitti

Türk Üniversiteliler ve Akademisyenler Derneği TürkÜniD, T.C. Köln Başkonsolosuğu himayesinde Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki FC Hürth Stadı'nda  üniversiteliler arasında "19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı" turnuvası düzenledi. Turnuvaya, TürkÜniD – Universität zu Köln, Young Academics- Universität zu Köln, RWTH Aachen, Fachhochschule Köln- Campus Gummersbach, Fachhochschule Köln – Campus Deutz, TSVW e.V.  Universität Wuppertal, DITIB e.V. Düren, DTF e.V., Lazio Spor Köln, Kahramanlar Spor e.V. Bühl takımları katıldı.

Soma için saygı duruşu

İstiklal Marşı ve Alman Marşı okunduktan sonra, Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşu ve dualarla başlayan programda Türk Üniversiteliler Derneği Başkanı Levent Taşkıran, 19 Mayıs  Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın tarihi önemine dikkat çeken kısa bir konuşma yaptı. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve kuruluş tarihinin Türk gençliği olarak kendileri için çok değerli olduğunu ve büyük önem verdiklerini belirten Taşkıran, dört yıldır düzenli olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Leven Taşkıran, "Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919'da  Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmış itilaf devletleri'nin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı'nı başlatmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün olarak kabul edilen ve sonunda bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına giden bu tarihi sürecin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs sportif faaliyetlerle ilk kez 1935 yılında kutlanmış ve daha sonra Atatürk'ün de onayıyla Türk gençliğine armağan edilmiştir. İşte biz bu gençliği temsil ediyoruz" sözleriyle konuşmasını bitirdi ve turnuvaya katılan herkese başarılar diledi.

T.C Köln Başkonsolosu Engin'in elinden kupa

Çekişmeli ve yoğun geçen turnuvada TürkÜniD ve Young Academics takımları finalda eşleştiler. Karşılaşmayı ilk yarıda 2:0 önde tamamlayan TürkÜniD, sonra 2:2 ile uzatmalara kaldı. Uzatmalarda ise üç gol birden bulan TürkÜniD takımı, 5:2 öne geçerken, son dakikalarda gelen 2 gol ile maçı 5:4 kazandı ve kupayı aldı. Kupaları Türkiye Cumhuriyeti Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin gençlere vererek tebrik etti.

Levent Taşkıran/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu