Haberler

Oberhausen`da yaylalar

Oberhausen`da Karadeniz Yayla Şenliği Oberhausen`da Karadeniz Yayla Şenliği Karadeniz Yayla Şenliği`nin üçüncüsü bu yıl Almanya`nın Oberhausen kentinde düzenlendi. Rhein Ruhr Bölgesi`nde geleneksel hale getirilmek istenen yayla şenlikleri bu yıl ilk kez, birkaç derneğin bir araya gelmesiyle oldukca geniş katılımla kutlandı.

Oberhausen`da Karadeniz Yayla ŞenliğiOberhausen`da Karadeniz Yayla Şenliği

Üç gün süren yayla şenliğinde şenlik alanında çadırlar kuruldu, piknikler yapıldı, horon vuruldu, mısır ekmeğinden, kara lahana dolmasına, sirona kadar pek çok yöresel yemeğin yanısıra, ızgara balık ve döner de davetlilerin önünde kuyruk oluşturduğu standlar arasında yer aldı.

Şenlikte özellikle kadınlar kollarının çalışmaları görülmeye değerdi, çünkü birbirinden güzel yemekler onların eseriydi.

Gençlerin ilgisi yoğundu

Oberhausen`da Karadeniz Yayla ŞenliğiOberhausen`da Karadeniz Yayla Şenliği

Şenliği Yurtdışı Giresunlular Derneği, Duisburg Trabzon Şalpazarlılar Derneği, Krefeld Karadenizliler Derneği ile Dortmund ve Çevresi Trabzonlular Derneği`nin ortaklaşa organize etti.

Şenlikte bir araya gelen dernek yetkilileri Mehmet Aksu, Onur Dönmez, Mehmet Vural, Murat Bektaş, Temel Bahadır, Ramazan Kabataş, şenliğe özellikle gençlerin ilgi ve katılımından memnun olduklarını, onların bu ilgisinin kendilerine tüm zorlukları unutturduğunu ve motive ettiğini ifade ederek, seneye daha da geniş katılımlı şenlikler düzenlemek istediklerini ifade ettiler.

Oberhausen`da Karadeniz Yayla ŞenliğiOberhausen`da Karadeniz Yayla ŞenliğiKemençeye doyulamıyor

Karadeniz eğlencelerinin vazgeçilmezi kemençeye ve horona Karadenizlilerin kanında Karadeniz olanların (Adanalı, Denizlili kemençe hayranlarını da analım 😉 doyması pek mümkün değil.

Türkiye`den gelen Adem Kodalak, Erdal Güvendi, İsmail Cumhur, Murat Kumaş, Aziz Emir, Cesi ve Hasan Pekin`in yanısıra, Almanya`dan Yeliz Bayrak, Muhammet Yakupoğlu, Davulcu Osman, Ali bulut, Muhammed Silik, Hakan Yildirim Sezer Kücük, Harun Kaplan Kemence-g, Serdar Bıyıklı, kemençeleri ve yorumlarıyla davetlileri şenlik süresince müziğe ve horona doyurmaya çalıştılar.

Karadeniz Poyraz Horon Ekibi`nin Şenol Şentürk`le horon gösterisiKaradeniz Poyraz Horon Ekibi`nin Şenol Şentürk`le horon gösterisiKaradeniz kızlar ve Poyraz Horon Ekibi`nin Şenol Şentürk ile birlikte yaptıkları horon gösterisi de davetliler tarafından zevkle izlendi.

Şenliğin son gününde, yayla şenliklerinin vazgeçilmezi; geleneksel yayla ağası şeçimi yapıldı ve işadamı Osman Saral Yayla Ağası seçildi.

Hülya Sancak/ Oberhausen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu