Haberler

Türkiye, yabancı bürokratların eğitim merkezi oldu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB)  Türkiye ile tarihi ve kültürel yakınlıkları bulunan ülkelerle ekonomik, kültürel ve sosyal bağların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla düzenlediği “Bürokrasi Akademisi” 15 ülkeden 17 bürokrat katıldı.

Ankara ve İstanbul’da yürütülen, 10 günlük programda, Türkiye`nin dış politika vizyonuna ilişkin çeşitli seminerlere katılan konuklar ayrıca,Türkiye’nin önde gelen kurumlarını da yakından tanıma fırsatı buldu.

Uluslararası akademilerin ilki

YTB’nin uluslararası akademilerinin ilki olan Bürokrasi Akademisi’ne Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Bosna-Hersek, Filipinler, Filistin, Gürcistan, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Macaristan, Makedonya, Somali ve Ürdün`den  katılan 17 bürokrat izlenimlerini aktardı:  

Lela Shevelidze-GürcistanGürcistan’dan katılan Lela Shvelidze, programı çok ilgi çekici bulduğunu ifade ederek, “Göç ve  diaspora konularını içeriyor ve bende ülkemde diaspora alanında çalışıyorum. Derslerin içeriği de oldukça faydalı ve ilgi çekici oldu. Burada bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bize bu imkanı verdiği için Türk Hükümeti’ne çok teşekkür ederim” dedi.

Gürcistan Diaspora Bakanlığı’ndan katılan bir diğer katılımcı olan Temur Tartarashvili de programdan memnun. Tartarashvili,  “Beni Türkiye’ye davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Yeni bakışlar ve perspektifleri gördük. Göç ve diaspora alanında çalışan arkadaşlarla da tanıştık ve bu çok önemli oldu bizim için. Çünkü kendi alanlarımızdan farklı devletlerdeki insanlarla konuşabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Karşılıklı görüş alıverişinde bulunuluyor

Azerbaycan’dan katılım gösteren Araz Asgarlı ise, programın çok iyi hazırlandığını belirterek,  “Şimdiye kadar üzerinde çalıştığımız konular çok güzel ve ilgi çekiciydi. Farklı devletlerden katılımcılarla burada buluştuk ve onların tecrübelerinden de faydalanıyoruz. Başka devletlerin tecrübelerinden yararlanarak kendi devletimizle kıyaslayabiliyoruz. Bu bakımdan programı çok kıymetli buluyorum” şeklinde konuştu.

Afganistan’dan gelen Mherkhuda Sabar ise Türkiye’nin kendilerine böyle bir fırsat vermesinden dolayı çok minnettar olduğunu kaydederek, “Türk Hükümeti’ne bu imkanı bizlere sundukları için çok teşekkür ediyorum. Ben Afganistan’dan geliyorum. Burada bulunmak benim için çok değerli oldu. Gerek diaspora, gerek göç alanında farklı bilgiler edinme fırsatı oldu. Çünkü bizim ilgili konularda kendimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Bu kültürel programla da bunu tecrübe edebiliyoruz. Türkiye’nin bu konuda da büyük tecrübeleri var ve burada olmak çok önemli” ifadelerini kullandı.

Ibrahim hüssen Osman- SomaliSomaliye katkılar önemli

Somali’den gelen İbrahim Hüssen Osman da, Türkiye’nin Somali’ye yaptığı katkılardan dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, böyle bir programa davet edilmekten de dolayı minnettar olduğunu ifade etti. Osman, “Program çok güzel ve kısa sürede çok değerli şeyler öğrenebildik. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’da Somali’de bize önemli konularda yardımda bulunuyor. Bu günlerde Somali’de ki durumlar çok da iyi değil. Fakat bunları ekonomik olarak zaman içerisinde değiştirebileceğimize inanıyorum” dedi.

Muhabirce/ Ankara

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu