Haberler

Türkiye seçimine Alman medyasının ilgisi

Dr. Ahmet Ünalan WDR`e secimleri değerlendirdi2015 genel Seçimleri Türkiye’de olduğu kadar çeşitli Avrupa ülkelerinde ve özellikle Almanya’da da ilgiyle takip edildi. Phoenix, Arte ve 3 Sat’ın ‘Türkiye – seçimler özel’ programları yaptığı seçim günü ve haftasında, Türkiye ve siyaset uzmanları Türkiye genel seçimlerini değerlendirdiler.

Erdoğan`a “fren”

Genel olarak AKP’nin tek başına iktidarı kaybetmesini ve HDP’nin meclise girmiş olmasını memnuniyetle karşılayan Alman medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi retoriğine atıf yaparak, Erdoğan’ın siyasi gücünün frenlenmesinin Türk demokrasisi için bir şans olduğunu vurguladılar.

Duisburg Essen Üniversitesi öğretim görevlisi ve siyasetbilimci Dr. Ahmet Ünalan çeşitli televiyzon kanallarında, radyo programlarında ve Alman yazılı medyasında Türkiye genel seçimlerini  değerendirdi.

Seçmenden ceza

Dr. Ahmet Ünalan’ın 13 yıllık AK Parti iktidarının tek başına ve mutlak hakimiyeti kaybettiğini belirttiği analizlerinde, bunu seçmenin bir cezalandırması olarak değerlendirdi.

Dr. Ünalan muhalefetin ise mecliste bir denge fırsatı bulmuş olmasının bir demokratik şans olduğunu belirtti. Türkiye’de parlamenter demokratik geleneklerin güçlü olduğunu belirten Ünalan, siyasal partilerin geçmişte olduğu gibi çeşitli koalisyon imkanlarını gerçekleştirebilecek olgunlukta olduklarının altını çizdi.

HDP`nin mecliste olması olumlu

Alman WDR kanalında seçimleri değerlendiren Ahmet Ünalan, Türkiye’nin demokratik reflekslerine vurgu yaparak Türkiye’nin bölgesinde kısa dönemli türbülanslara rağmen bir istikrar unsuru olduğunu ve orta vadede ekonomik gücü, jeostratejik konumu, genç nüfusu ve dinamik kültürel yapısıyla yeni önder ülke konumunda olacağını belirtti.

Ünalan “Türkiye toplumunun, demokratik ve laik geleneği, seçimle gelen iktidarların, yine seçimle gideceklerini göstermiştir. AKP de mutlak iktidarı kaybetmenin tecrübesini edinmekte. Bu ileri demokratik bir toplum yapısına işaret etmektedir. Türkiye’yi bölgesinde ayırt eden en önemli özelliklerden birisi demokratik, seküler yapısı ve refleksleridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yenilgiyi tattı

“Türkiye tarihi mirası ve gelişmişliği ile demokratik dönüşümünü sağlayacaktır. Bundan dolayı 50’li, 70’li ve 2000’li yıllarda genişleyen demokratik sahanın, şimdi de HDP’nin katılımı ile daha çoğulcu ve sağlıklı olması Türkiye açısından olumlu değerlendirilmelidir” diyen Dr. Ahmet Ünalan parlamenter sistemin kazandığını, bu yönüyle de Cumhurbaşkanı Erdoğan`nın dramatik bir şekilde başkanlık sistemi hedefine ulaşamadığını ve “yenilgiyi” tattığını, yenilmezlik duygusunun aşılmış olduğunu ifade etti.

Muhabirce/ Almanya

İlgili yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu