Haberler

Karadeniz Duisburg`a geliyor

Almanya`nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV)`nde yaşayan Karadenizliler, cuma günü Duisburg`ta yayla şenliğinde buluşacaklar.

Duisburg Trabzon Şalpazarılılar Derneği, Krefeld Karadenizliler Derneği, Yurt Dışı Giresunlular Derneği bir araya gelerek, 12-14 Haziran 2015 tarihleri arası dev bir yayla şenliği düzenliyor. Duisburg- Hochfeld semtinde bulunan Rheinpark`ta cuma günü başlayacak olan şenliğe tüm Almanya`dan Karadenizlilerin katılımı bekleniyor.

Çadır kurulup konaklama yapılabilecek

Şenlik organize ekibiŞenliğin yapılacağı Rheinpark`ta bir toplantı yapan Duisburg Trabzon Şalpazarılılar Derneği Başkanı Murat Bektaş, Yurt Dışı Giresunlular Derneği Başkanı Barış Gül ve Krefeld Karadenizliler Derneği Başkanı Temel Bahadır, şenlik hakkında bilgi verdiler.

Oldukça geniş bir alana kurulacak dev çadırlarda, Karadeniz yöresi yemekleri, geleneksel ürünler satışa sunulacak. Üç gün sürecek şenliklerde isteyenler alana çadır kurup konaklayabilecek. Yurt Dışı Giresunlular Derneği Başkanı Barış Gül “Gleneksel hale getirdiğimiz yayla şenliğimiz için, yoğun şekilde hazırlanıyoruz. Yaz tatili öncesi Almanya`da son yayla şenliği olacağı için yoğun katılım bekliyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz” dedi.

Yöresel kıyafetlerle gelinebilir

Yayla şenliğinde pek çok Karadenizli sanatçı yer alacakDuisburg Trabzon Şalpazarılılar Derneği Başkanı Murat Bektaş ise “Karadeniz sevdalıları şenliğimizde, Karadeniz kültürüne ait her türlü aktiviteyi bulabilecekler. Bölgede yaşayan Karadenizli hemşehrilerimizi, rengarenk yöresel kıyafetlerini giyerek gelmelerini bekliyoruz. 35-40 kişilik bir ekiple şenliğin en güzel şekilde geçebilmesi için çalışıyoruz, Karadeniz`in sesini buradan tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” dedi.

Yayla şenliğinde, Yılmaz Turan, Sebahattin Yanık, Cengiz Topal, İsmail Cumhur, Erdoğan Erol, Özkan Pekin gibi çok sayıda yöre sanatçısı ve beş kemençecinin de sahne alması bekleniyor.

Muhabirce/ Duisburg

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu