Haberler

Eğlence: Asıl şimdi yeni Türkiye

Gönül Eğlence - Birlik 90/YeşillerAlman Yeşiller Partisinin`de oy ver çağrısı yaparak desteklediği HDP 13% oy alarak barajı geçti. HDP`nin barajı geçmesi ve genel seçim sonuçlarını Yeşiller Partisi KRV Yönetim Kurulu üyesi  Gönül Eğlence`ye sorduk. Eğlence aynı zamanda Essen İl Başkanı ve Essen Belediye Başkanı adayı.

HDP seçim aritmetiğini değiştirdi

Türkiye`de seçimlere bir hafta kala HDP’ye destek çağrısında bulunan Birlik 90/Yeşiller Partisi Köln`de bir toplantı düzenlemişti. “Köln kentinde gerçekleştirdiğimiz ve parti başkanımız Cem Özdemir’in de katıldığı bir panelde, kardeş partimiz Yeşiller ve Sol gelecek Partisi`nin de desteklediği HDP sayesinde Edoğan`ın anayasa değişikliği yapabilecek kadar çoğunluğu alabilmesini engellemek istediğimizi belirtmiştik. Beklediğimizden de iyi sonuçlar sayesinde, artık AKP tek başına iktidar dahi olmayacak. HDP sayesinde seçim aritmetiği tamamen bozuldu” diyen Gönül Eğlence muhalefet partilerinin seçim sonuçlarına da değindi.

CHP koalisyon yapabilir

Eğlence, ana muhalefet partisi ile ilgili olarak ise “CHP`nin de anti- HDP kampanyası sürdürmemiş olması faydalı oldu. Uzun vadede Türkiye Cumhuriyeti`nde siyasi istikrar sağlanması açısından CHP’nin kendine yakın bir partiye gereksinimi olacak. MHP veya AKP’yle koalisyonlar ya hiç ya da en fazla kısa vadeli olabilir. Dolayısıyla HDP’nin barajı aşması uzun vadede Türkiye’de CHP için de koalisyon vasıtasıyla hükümet kurabilme şansını arttırıyor” sözleriyle düşüncesini ifade etti.

HDP`nin mecliste olması demokrasi açısından büyük kazanç

HDP’nin meclise girmesini demokrasi açısından bir kazanç olarak niteleyen Eğlence, “Seçimlerde tarihi bir demokrasi istemi asıl şimdi gerçekten ‘yeni’ bir Türkiye’yi doğurdu. HDP’yle ilk kez azınlık kimliklerini ön plana koyan – özellikle de kürt kimliğini, ama bunun dışında örneğin eşcinsel kimlikleri de açıkça belirten – bir parti parlamentoya girmeyi başardı. Türk vatandaşlarının demokrasi istemi ise, oyların salt ülkenin doğusundan değil, İzmir gibi batıdaki illerden de iki vekil çıkarabilmesinden anlaşılıyor.  HDP’nin çoğulculuk söylemleri sonunda partiler arasında farklı kimliklerden aday gösterme görüşü de oluştu ve nihayetinde TC Parlamentosu`na ilk kez, 1 Roma kökenli,  3 Ermeni ve 1 de Süryani milletvekilinin girmesine sebep oldu.

Birlik 90/ Yeşiller- LogoAlmanya’dan AKP’ye yüksek oranda oy

Gönül Eğlence, Almanya`daki oy kullanımını ise “MHP`ye ve de diğer partilere Almanya`dan fazla oy gitmedi. Her ne kadar Almanya’dan AKP’ye giden oy oranı yüzde 54 olsa da,  yüzde 18 oranla en fazla oy alan ikinci parti HDP, oldu. Hatta seçim bölgesine göre aradaki fark daha da azalıyor, örneğin Frankfurt seçim bölgesinde aradaki fark yüzde 25`e düşüyor. Ayrıca HDP`nin özellikle de ekolojik politikalarıyla Almanya`dan da bu kadar oy alabilmiş olması önemli”  sözleriyle yorumladi.

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu