Haberler

Türk Alman dostluğu bakidir

T.C Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu dün,  Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nin Neuss şehrine deyim yerindeyse hızlı ve kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Çok kısa bir sürede organize edilen gezide Karslıoğlu, Neuss`ta Türk esnafı, çoğunluğunu Türk kökenli öğrencilerin oluşturdğ bir okulu, belediyeyi, kilise, cami ve cemevini ziyaret etti. Ziyarette Karslıoğluna, T.C Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, Neuss Belediye Başkanı Herbert Napp, Yeşiller KRV Eyalet Milletvekli Arif Ünal, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Jörg Geerlings ve  işadamları eşlik etti.

Neuss`taki  ziyaretin ilk durağı Yaşar Çalık`ın sahibi olduğu  I Drive sürücü okulu oldu. Burada yapılan kahvaltının ardından Büyükelçi Karslıoğlu, beraberindeki heyet, yine Neuss`ta  işadamlarından Turabi Yıldız`ın sahibi olduğu TipTop Oto Servis şirketini ziyaret etti.

Türkçe iyi değil
Ardından 13.yüzyılda Romanesk (erken Gotik) stilde inşa edilen ve şehrin simgelerinden biri olan Quirinus Münster kilisesini ziyaret etti. Daha sonra Neuss Norf`ta çoğunluğunu Türk kökenli öğrencilerin oluşturduğu Geschwister Scholl İlkokulu`nu ziyaret eden Karslıoğlu, öğrencilerle kısa konuşmalar yaptığını ifade ederek, çocukların Türkçeyi iyi bilmediklerin gördüğünü ve bunun kendisini üzdüğünü belirtti, başarılı olmak için dilleri öğrenmenin önemine dikkat çeken Karslıoğlu, velilere de çok görev düştüğünü dile getirdi.

Söz ağızdan çıkar

Neuss Norf`ta Ditib Anadolu Camisi`ni ziyaret eden Büyükelçi Karslıoğlu ve beraberindekiler, cami yönetiminden camiyle ilgili bilgi aldılar. Yönetim caminin yapım sürecini anlatırken hâlâ daha borcu biteremediklerini ifade ettiler. Caminin kafeteryasında kısa bir süre vatandaşlarla da sohbet eden Karslıoğlu, vatandaşların hükümetin vaatleriyle ilgili sorularına da elbette yapılacaktır, “söz ağızdan çıkar” diye yanıt verdi.

Camiden sonra Rathaus`a (Belediye) geçen Büyükelçi Karslıoğlu ve heyeti, Belediye Başkanı Herbert Napp`ın odasında ağırlandı, özel Türk çayı servis edildi. Belediye Başkanı Napp, Büyükelçi Karslıoğluna, kötülüklerden şanssızlıklardan koruduğuna inanılan Quirinus Çan`ı ve Türk alman dostluğuna dikkat çekerek Türk-Alman bayraklı rozet hediye etti. Karslıoğlu da Napp`a Berlin Büyükelçiliği`nin kristal maketini hediye etti.

Merkel`in danışmanı Neuss`a dikkat çekti

Herbert Napp`ın selamlama konuşmasında sonra Belediye Şeref Defterini (Altın Kitap) imzalayan Karslıoğlu gezisinin Şansöyle Angela Merkel`in dışilişkiler ve güvenlik danışmanı olan ve eski bir Neusslu olan Dr. Christoph Heussgen`ın girişimiyle gündeme geldiğini ve Neuss`ta işadamları Turabi Yıldız, Yaşar Çalık`ın desteğiyle bugün gerçekleştiğini ifade etti. KRV`de pek çok şehri ziyaret ettiğini belirten Karslıoğlu Neuss da eksik kalmamalıydı diyerek Neuss`taki temaslarına değindi.

Raydan çıkmadığı sürece İniş çıkışlar olabilir

Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu sıcak karşılamadan dolayı işadamlarına belediyeye teşekkür ederken,Türk alman ilişkilerinin sürekliliğine vurgu yaptı:  “İlişkiler achterbahn (lunaparktaki dağ treni) gibidir, yukarı aşağı sağa sola gidebilir. Ancak ülkelerimiz milletlerimiz arasindaki dostluk devam edecektir, bakidir. Raydan çıkmadığı sürece ilişkilerde iniş çıkışlar olabilir.

Belediyeden ayrılan heyet Neuss alışveriş caddesinde esnaf ziyaretleri yaptıktan sonra Neuss Alevi Cemaatini ziyaret etti. Burada da içten sıcak bir karşılama ile ağırlanan heyete cemaat yönetiminden Hasan Demirbilek Sivaslı Sefil Selimi`den “Kimse bana yaran olmaz yar olmaz” isimli deyişi sazıyla çalıp söyledi. Dernek yönetiminden cemevi çalışmaları ve faaliyetlerle ilgili bilgi alan Karslıoğlu, son durak olarak Swiss Otel`de bir basın toplantısı yaparak günü değerlendirdi, toplantı birlikte yenen yemekle sona erdi.

Herkesin oy kullanmasını rica ediyoruz

Neuss`ta başarılı işadamlarına Türklere rastlamak beni sevindirdi. Pek çok şehr gezmişti burada kendileri işveren konumunda olan Türklerin artık kendi vatandaşlarına meslek eğitimi konusunda da yardımcı olmaları sevindirici diyen Karslıoğlu, oy kullanmayla ilgili olarak da Almanya-avrupa genelinde katılımın düşük olduğunu belirterek herkesin oy kullanmasını istedi:

“Kolaylıklar sağlandı. Temennimiz insanların bu hak ve görevi ciddiye almaları. Elbette bu gönüllülük esasına dayalı. Türk vatandaşlığı olan herkesin, haftasonları da dahil olmak üzere sabah 10:00 akşam 19:00 saatleri arasında oylarını kullanmalarını rica ediyoruz.”

Hülya Sancak/Neuss

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu