Haberler

TD Platform`dan iftar programları

Almanya merkezli Türk-Alman Öğrenci ve Akademisyenler Derneği TD- Plattform e.V. bu sene yine geleneksel olarak değişik kentlerde iftarlar düzenledi. Berlin, Bremen, Frankfurt iftarları sonrası son olarak Köln Bosporus Restaurant'da iftar düzenlendi. Oldukça yoğun katılımın olduğu iftarlara, işadamlarının yanısıra, biliminsanları, eğitimciler, öğrenciler bir araya geldi.

Köln’de düzenlenen iftara özel olarak T.C. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, TD Plattform Danışma Kurulu Başkanı ve Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Bilimsel Direktörü Prof.Dr. Hacı-Halil Uslucan, Bahçeşehir Üniversitesi Berlin Rektörü Prof.Dr. Süheyla Schröder, TEMA Vakfı Almanya Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi Hayati Önel, Solitem GmbH ve Danışma Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Lokurlu, Bahçeşehir Üniversitesi Köln Akademi Direktörü Öznur Yıldırım, Yeşiller Partisi NRW Yönetim Kurulu Üyesi Gönül Eğlence, SPD NRW Eyaleti Basın Sorumlusu Gonca Mucuk, işadamı Metin Keskin, Sanatolia Events’den organizatör Murat Toraman onur konukları olarak katıldılar.

Yeni hedefler eğitim, istihdam ve siyasal katılım olacak

Mayıs ayında yeni seçilen yönetim kurulu ile ilk iftarlarını düzenleyen TD Plattform Başkanı Caner "Almanya’da ikinci ve üçüncü neslin uyumu değil, katılım ile ilgili sorunları var. Dernek olarak artık bundan sonra Alman ve Türk kamuoyuna biz eğitim, istihdam ve siyasal katılım noktalarına aktör olarak proje ve basın çalışmalarımız ile pozisyon almayı hedefliyoruz" dedi.

T.C. Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin de konuşmasında bu alanlardaki özellikle sivil toplum örgütleri kapsamında çalışma programlarının olmasının  çok önemli olduğunu belirtti.  Engin, konsolosluk olarak bu tür faaliyetler için her türlü desteğe hazır olduklarını ve bundan sonra daha yoğun irtibatta kalınmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi bilimsel direktörü Prof. Dr. Hacı-Halil Uslucan ise özellikle göçmenler arasında ve Alman toplumuna yönelik ağ oluşturulmasının kişisel gelişim kapsamında çok önemli ve doğru bir faktör olduğunu ifade etti. TD Plattform yetkilileri, dernekleri hakkında bilgi ve faaliyetlere herkesin www.td-plattform.de veya sosyal medya üzerinden facebook veya XING üzerinden de  ulaşılabileceğini belirttiler.

TD-Plattform artık Hessen´de

TD-Plattform, Frankfurt şehrinde düzenlediği İftar buluşmasında Üniversite Öğrencileri ile akademisyenleri, işadamları ve Hessen Bölgesi Eyalet Meclisi temsilcilerini biraraya getirdi. TD Plattform yeni seçilen yönetim kurulunu, gelecekteki faaliyetlerini ve çalışma alanlarını tanıtmak için, Frankfurt Almas Restaurant'da verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi.

Sadece söylem yeterli değil

İftar sonrası kısa bir konuşma yapan TD-Plattform Başkanı Caner Aver, "Göçmenlere var olan dışlanmaya karşı sadece söylem yeterli değil, faal olmak gerekli. TD-Plattform olarak gerek proje gerek kamu oyunda artık daha aktiv olarak söz sahibi olacağız. Bu çalışmaları eyaletlerde bölge temsilcilerimiz ile yürüteceğiz. Berlin, Bremen, KRV´nin birçok şehrinden sonra şimdi Hessen eyaletinde Kassel´den sonra Frankfurt´da yapılanmaya devam edeceğiz“ dedi ve katılımcıları sorumluluk almaya davet etti.

Hessen Eyalet Meclis Üyesi Turgut Yüksel (SPD), sadece insanların da katılımı ve katkıları ile gerçek demokrasi yürüyebileceğini vurguladı. Bu sebebden dolayı herkesin siyasi partiler içersinde görev alma ve aktif olma önemine dikkat çekti. Özellikle TD-Plattform´a her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Hessen Eyalet Meclis Üyesi Ismail Tipi (CDU) ise selamlama konuşmasında bu akşam burda bulunanların kalitesi ve kabiliyeti yüzlerinden belli olduğu ve bu istikrarın hem Almanya´ya hemde toplumumuza yansıdığını anlattı. Bundan bir nesil önce otobüs şoförlüğü yapıp yollarda yön belirlerleyenlerin çocukları, şimdi ise her alanda yön belirleyen kademelerde görev aldığından dolayı gurur duyabileceğimizi vurguladı. Herzaman destek vermek istediğini dile getiren Ismail Tipi, konuşmasını „Sizler bizim gururumuz ve geleceğimizsiniz, sizler Almanyasınız“ diye bitirdi.

İtalyan asıllı Hessen Eyalet Meclisi SPD Üyesi Corrado di Benedetto, çok yoğun bir gündemi olmasına rağmen TD-Plattform davetini tercih ettiğinden çok memnuniyetini bildirdi. Ramazan ayının önemini kendisiyle paylaşıp diyalog kurmakta vesile olduğundan ve çalışmalarından dolayı TD-Plattform'a teşekkür etti. İftar davetinin sonunda, ağustost ayında birçok katılımcı ile gönüllü bir çalıştay yapma kararı alındı.

Haber Levent Taşkıran/ Köln-Frankfurt

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu