Haberler

“O rüzgar Türkiye`den-Ankara`dan esecek”

On ağustosta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında yaşayan Türkler de oy kullanacak. Konuyla ilgili seçmenleri bilgilendirmek ve cumhurbaşanı çatı adayını tanıtma amaçlı, CHP Köln Teşkilatı bir dizi toplantılar yapıyor. CHP'li milletvekilleri de Almanya'da bir dizi temaslarda bulunuyor.

Oy kullanma süreci ile ilgili bilgilendirme yapıldı

CHP Köln teşkilatının Krefeld'de bulunan Eğitim, Kültür ve Entegrasyon Derneği (EKIN e.V.)'nde düzenlediği toplantının ilk konuğu CHP'li Mustafa Sarıgül oldu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda basına ve vatandaşlara yakın ilgi gösteren Mustafa Sarıgül, İsrail'in Gazze saldırısı ve Türkiye'nin gündemine ilişkin konuştu. Toplantının düzenlendiği EKIN Derneği Başkanı Dr. Erol Alkanoğlu ve CHP Köln teşkilatından Günay Çapan, Sarıgül'ün konuşmasından önce, seçmenlerin nerede ve nasıl oy kullanacakları konusunda kısa bilgiler verdiler.

CHP Köln Başkanı Hüsnü Şahin ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda, Mustafa Sarıgül konuşmasına başlamadan önce, gazetecilerin sorularını yanıtladı…

''One minute demek kolay…"

İsrail'in Gazze'ye başlattığı operasyonla ilgili bir soruya, Sarıgül "Özellikle Gazze'ye yapılan operasyonlar, insanlık dramı, insanlık suçları bizi üzmekte. Dünyanın hangi noktasında olursa olsun, silahlar susmalı, barış gelmeli. Biz diyoruz ki; 'incinsen de incitme', düşmanınızın bile insan olduğunu unutmayın. İsrail'in derhal bu operasyonları durdurmasını istiyoruz. İsrail'in masum insanlar üzerinde orantısız güç kullanmasını doğru bulmuyoruz. Ama bu noktada uzun yıllardır ülkeyi yöneten Ak Parti iktidarına şunu söylüyoruz: Derhal yaptırımlarınızı ortaya koyun, bu insanlık dramını susturun. Salonlarda 'one minute' demek kolaydı, salonlarda Simon Peres'e koymuş olduğunuz one minute tavrı önemli bir tavırdı, ama şu anda bu tavrın gereğini yerine getirmenizi tüm insanlarımız beklemekte" dedi.

Mustafa Sarıgül, İsrail jetlerine hükümet tarafından yakıt sağlanmasına ilişkin bir soruya da, bu iddiaların mutlaka araştırılması gerektiğini ve TBMM'ne soru önergesi verilmesi gerektiğini ifade etti.

''56 İslam ülkesi içinde laik tek ülke''

Davetlilere hitaben "Sizlere bakınca, burada modern Türkiye'yi görüyorum, hepiniz hoşgeldiniz" diyerek konuşmasına başlayan Mustafa Sarıgül, ''56 İslam ülkesi içinde Türkiye inançlara saygılı ve laiklikle yönetiliyorsa, bunu Mustafa Kemal ve arkadaşlarına borçluyuz'' diyerek kısaca Atatürk dönemini betimledi. "Sonuçta Atatürk de bir askerdi, bir generaldi, savaştan çıkmıştı. Demokrasi demeyebilirdi, özgürlük insan hakları, cumhuriyet demeyebilirdi. Atatürk de, aynı şekilde bugün Suudi Arabistan, İran, Tunus, Mısır, Pakistan, Afganistan'da olduğu gibi bir rejimi arzu edebilirdi. Ancak Atatürk demokrasi dediği için, muassır medeniyet seviyesi dediği için, din işleri devlet işleri birbirinden ayrıldığı için, herkes birbirine saygı duysun, birey mutlu olsun dediği için, sizler bugün buradasınız, bizler bu toplantıyı yapabiliyoruz. 56 ülke içinde sadece Türkiye; inançlara saygılı, laikliği savunan tek ülke. Bunu Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz, onları saygıyla selamlıyorum" dedi.

"Ne İsa'ya ne Musa'ya"

Konuşmasında Ak Parti dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Sarıgül, Türkiye'nin geçmiş dönemlerde tüm komşuları ile ilişkilerinin son derece iyi olduğunu belirterek, "Bugün Türkiye, son on yılda Türkiye'de uygulanan politikalar nedeniyle, ne yazık ki bütün komşularıyla problemli, Türkiye şu anda hem Batı dünyasında hem de Arap dünyasında yalnız kalmış vaziyette. Ne İsa'ya yar olmuş ne de Musa'ya yar olmuş vaziyette. Çünkü Türkiye'deki yönetim modeli Türkiye'yi ikiye bölen kamplaşma yaratan bir model'' dedi.

Ankara'dan esen rüzgar

CHP Almanya Avrupa çalışmalarına da değinen Mustafa Sarıgül, geç kalındığını belirterek, "Ama sizlerin bunu daha iyi bir yere taşıyacağınızı ümit ediyorum. Örgütsüz toplum muvaffak olamaz, örgütlenmenizi istiyorum" dedi. Türkiye'yi bir Afganitan Pakistan Malezya gibi yönetmek isteyen bir anlayış var mutlaka örgütlü olmamız lazım diyen Sarıgül, "Hakkın değerleriyle halkın değerlerini mutlaka buluşturacağız, ama bu rüzgarın Ankara'dan esmesi lazım, Türkiye'den o rüzgar esecek ki, siz de burada rüzgarın önünü açasınız, o rüzgar oradan esmediği sürece, sizin buradan bir rüzgar estirmeniz çok zor, ama bunları hep birlikte aşacağız" diyerek örgütlenmede CHP'nin rolünün altını çizdi.

''Markamız CHP''

Yepyeni bir örgütlenme modeli yapacağız diyen Mustafa Sarıgül, "1973 yılında baba İnönü'den sonra Ecevit'ten kalan 'Ne ezen ne ezilen, insanca hakca düzen, toprak işleyenin su kullananın' politikalarını daha da geliştirip muhteşem bir noktaya taşıyacağız, elimizde önemli bir marka var, bu CHP, ama biraz yorgun, biraz enerjisi düşük, biraz marka değerinde duraklama var. O marka değerini şahlandıracağız" sözleriyle CHP için çalışılması gerektiğini vurguladı.

"Siyasi akrabalarımızsınız"

"Burada sizler bizim siyasi akrabalarımızsınız. Aranızda kan bağı olan akrabanızı seçme şansına sahip değilsiniz, ancak dostlarınızı ve düşünce arkadaşlarınızı seçme şansına sahipsiniz. Okyanustaki dalgalar zaman içinde akrabanızı ve sizi bir tarafa atıyor ve yaşamda tanıdığınız dostlarınız, akrabanızdan çok daha yakın yoldaşlarınız oluyor. Siyasi akrabalık da bir gönüldaşlıktır. Siyasi akrabalık, dünyadaki olaylara aynı görüş açısıyla bakmak ve düşünceler geliştirmektir. O nedenle sizler de bizim siyasi akarabalarımızsınız. Ben burada siyasi akrabalarımla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum" sözleriyle siyasi örgütlenmenin özüne ilişkin düşüncelerini ifade etti.

''Başarısızlığı kabul edemem''

Sarıgül, konuklardan gelen sorulara da yanıt verdi. Bir davetlinin ''Erdoğan'ın yolunu açanların size destek vermemesine rağmen, CHP'nin oyunu İstanbul'da yüzde 7,5 artırdınız" demesi üzerine duygulanan ve ayağa kalkan Sarıgül, "Aldığımız seçimi verdik. Oyumuzu 1 milyon yükseltmemize rağmen, sandıkları koruyamadığımız için seçimleri verdik. İstanbul'u kazanmamız lazımdı ve ben İstanbul'u kazanmış birisi olarak karşınızda bulunuyor olacaktım. Ben netice adamıyım, başarısızlığı asla kabul etmem" şeklinde cevap verdi.

Mustafa Sarıgül, konuşmasının ardından dernek yetkilileri tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.

Hülya Sancak/ Krefeld

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu