Haberler

Türk gençlerine fırsat

BAU International Almanya'daki ilk Türkiye kökenli üniversite. BAU Köln Eğitim Akademisi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Süheyla Schröder, “Türkiye ve Türkçe konuşulan ülkelere yoğunlaşan eğitim çizgimizle Türk gençlerine inanılmaz fırsatlar sunuyoruz” dedi.

Toplantıya  katılan T.C Köln Başkonsolosu Emre Engin, Bahçeşehir Üniversitesi'nin Berlin ve Köln'de gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerinin önemine değindi. Toplantıya Çalışma Ataşesi Oğuz Tuncay, dernek temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Eğitim dili İngilizce

Alman Bilim Konseyi'nin onayıyla Berlin'de eğitim faaliyetlerine başlayan üniversite, başlangıçta dört dalda eğitim verecek. Rektör Prof. Dr. Süheyla Schröder, "Almanya'daki üniversitelerden tek farkımız, Türkiye ve Türkçe konuşan ülkelere yoğunlaşacak olmamız. Onun dışında tamamen bir Alman üniversiteyiz” dedi. Eğitim dilinin İngilizce olduğunu ifade eden Schröder, “Almanya'daki Türk gençleri için eşsiz fırsatlar sunuyoruz. İleride Türkiye veya Türkçe konuşan ülkelerle çalışmak isteyenler sunduğumuz eğitim olanaklarıyla bu hedeflerine daha kolay ulaşabilirler” diye konuştu.

Başarılı öğrencilere burs bizden

Türkiye'nin en eski vakıf üniversiteleriden Bahçeşehir'in girişimcileriyle, Almanya'da eğitim faaliyetlerine başladıklarını vurgulayan Prof. Dr. Schröder şunları söyledi: “Bahçeşehir Üniversitesi olarak uzun süredir Almanya'da kampüs düzeyinde üniversite eğitimi veriyoruz. Bu konuda deneyim sahibi olduk. Artık Alman müfredatına göre üniversite statüsüyle yolumuza devam edeceğiz. Eğitim üç yıl sürecek. Kamu yararına çalışan bir kuruluş statüsünde olduğumuz için devletten eğitim katkısı almıyoruz. Bu nedenle öğrenciler dönem başına 500 euro harç ödeyecekler. Alman üniversitesi olmamız nedeniyle BaföG veya diğer burslardan yararlanabilecekler. Başarılı öğrencilere biz burs verebileceğiz.”

BAU Köln gençleri bekliyor

BAU Köln Eğitim Akademisi Direktörü Öznur Yıldırım, Köln'deki merkezlerinde Türk veya diğer uluslardan gençleri üniversiteye hazırladıklarını söyledi. Neumarkt'la DOM arasındaki Hohe Caddesi'nde bulunan modern dersliklerde, Alman ve Türk öğretmen kadrosuyla gençleri Abitur'a ve üniversiteye hazırladıklarını söyleyen Yıldırım, "Hedefimiz çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak. Çeşitli nedenlerle okulda derslerinde zorlanan çocuklarımıza pedagojik destek veriyoruz. Yine çeşitli nedenlerle üniversitelere giremeyen gençlerimize alternatifler sunuyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi gibi büyük bir eğitim kurumunun oluşturduğu Köln'deki bu akademi, toplumumuz için büyük bir fırsat anlamına geliyor" diyerek BAU Köln Eğitim akademisinin çalışmalarını anlattı.

Muhabirce/ Köln

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu