Haberler

SPD`yi seçmek için 4 neden

Steinbrück, SPD`nin eylül 2003`te yapilacak seçimler için başbakan adayı.Almanya'da eylül ayında yapılacak seçimler dolayısıyla siyasiler halkla buluşmaya başladı. Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin ağır toplarından milletvekili adayı Peer Steinbrück de bu çerçevede, Monheim kentinde yabancıların yoğun olduğu ber semtte esnafla buluştu, vatandaşlarla sohbet etti.

Peer Steinbrück, Monheim'da Entegrasyon Komisyonu Encümen Başkanı Alaattin Bayrak ve Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Milletvekili Jens Geyer ile birlikte Türk kökenli bir vatandaşın işlettiği bir cafede vatandaşlarla buluştu. Steinbrück, kendisine yöneltilen soruları içtenlikle, çoğu zaman da mizahi bir dille cevapladı.

Bir saat cafede oturan Steinbrück'e Almanlar daha çok, emeklilik süresi, emekli maaşları, vergi reformu ile ilgili sorular yöneltirken, Türkler, çifte vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı, vize gibi konularda  sorular yöneltti.

Çifte vatandaşlık konusunun programlarında olduğunu belriten Steinbrück iktidara geldiklerinde bu sorunu çözeceklerini ve Türk vatandaşlarına da çifte vatandaşlık hakkının verileceğini belirtti.

Neden SPD?

Seçimlerde Alman vatandaşı olmayan göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullanmasıyla ilgili bir soruya da Steinbrück, Almanya'da 5 yıl kesintisiz yaşayanlar da oy kullanabilmeli diyerek bu konuyla ilgili düzenleme yapacaklarının da işaretini verdi. Ayrıca Türkiye'den Almanya'ya gelecek olanlara uygulanan vize konusunda da vize verilmesi kolaylaştırılabilir dedi.

Göçmenler neden SPD'yi seçsin sorusuna da Steinbrück, yerel seçimlerde oy kullanma hakkı, çifte vatandaşlığın tanınması, vizenin kolaylaştırılması ve göçmen kökenli çocuklara eğitim sürecinde fırsat eşitliği sağlanması şeklinde 4 neden sıralayabilirim şeklinde yanıt verdi.

Vatandaşlar ne diyor?

Esnaf, siyasetçi ziyaretlerini olumlu karşılıyor ancak söylenenlere de temkinli yaklaşıyor. Monheim'da Çarşı Döner'in sahibi olan Erol Akyıldız, "Ben alman vatandaşı değilim, elbette oy kullanmayı isterim, kaç yıldır Almanya'da yaşıyorum, çalışıyorum ama oy hakkımız yok, hep söz veriyorlar oysa" diyor.

Tevfik Ulaş ise,"Ben Alman vatandaşıyim, oy da kullanıyorum. Peer Steinbrück'ün burayı ziyaret etmesi çok olumlu. Bize değer verdiğini gösteriyor. Ben hep SPD'yi seçerim, yine SPD'yi seçeceğim" diyor.

Sadık Arsin, şüpheci. "Hep aynı şeyleri söylüyorlar. Seçim zamani söz veriyorlar sonra unutuyorlar. Biz de hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ben Alman vatandaşı değilim, ama burada yaşıyorum, ne Türkiye'de ne de burada oy kullanabiliyorum, ben de oy kullanmak istiyorum. Bu hakkı kim verirse ilk seçimde oyumu ona vereceğim" diyor.

Peer Steinbrück kim?

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) federal milletvekili Peer Steinbrück (66) iktisatçı. 2002-2005 yılları arasında Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti başbakanlığı yapmıştı. 2005-2009 yılları arasında maliye bakanlığı da yapan Steinbrück, SPD'nin eylül 2003'te yapilacak seçimler için başbakan adayı.

Hülya Sancak/ Monheim

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu