Haberler

NRW meclisinde ilk iftar

Ramazan dolayısıyla, Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi ve T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu'nun ev sahipliğinde eyalet meclisinde bir iftar yemeği verildi.

 

İftar yemeğine Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Parlamentosu Başkanı Carina Gödecke, Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann, Uyum Müsteşarı Zülfiye Kaykın, T.C Düsseldorf Başkonsolosu Fırat Sunel, eşi Köln Konsolosu Yonca Sunel, Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Düsseldorf Konsolosu Emrah Kurt, DITIB Genel Sekreter Yardımcısı Bekir Alboğa,  çok sayıda siyasetçi, işadamı, milletvekili, ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Parlamento Başkanı Carina Gödecke açılış konuşmasında davetlileri selamlayarak "Farklı dinlerle bir arada yemek yemek, bir arada olmak, mükemmel bir durum. Bu diğer kültürlere inançlara saygının da bir göstergesi" dedi ve Başkonsolos Fırat Sunel'i yeni görevinden dolayı tebrik etti.

 

Parlamentoda iftar

Başkonsolos Sunel de, iftarların birleştiriciliğine dikkat çekerek, "Bu, bir baskonsolosla, eyalet parlamentosunun ev sahipliğinde; eyalet parlamentosu çatısı altında ilk iftar. Bu iftarda, pek çok siyasi, din adamı, tüm semavi dinlerin temsilcileri bir arada, diğer Müslüman ülkelerden katılımcılar var. Carina Gödecke ile geçen aylarda planlamıştık bu etkinliği. Ramazanın bereketini bu yıl eyalet parlamentosu çatısı altında yaşıyoruz" dedi.

 

İftar, Ratingen Ayasofya Camisi din görevlisi Muhsin Altundaş'ın okuduğu ezanla açıldı. İftar duasını da DITIB Genel Sekreter Yardımcısı Bekir Alboğa  Almanca olarak yaptı.

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu