Haberler

SPD`liler muhabirlerle sohbet etti

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) SPD Eyalet Meclis Grubu, Fraksiyon Başkanı Norbert Römer  ve Uyum Politikası Sözcüsü İbrahim Yetim’in de katıldığı bir toplantıyla Türk basın mensuplarını KRV Eyalet Meclisi'nde ağırladı.

SPD Eyalet Meclis Grubu'nun Yabancı Basın Sorumlusu Gonca Mucuk'un da hazır bulunduğu toplantıda, Fraksiyon Başkanı Norbert Römer, kısa bir yerel seçim değerlendirmesi yaptı. NSU davasından, yerel seçimlere/ siyasi katılıma, basınla ilişkilerden, eğitime kadar pek çok konuya değinilen toplantıdan kısa notlar…

SPD'deki Türk kökenliler

Yerel seçimlerde KRV'de pek çok ilde SPD'nin kazandığını ifade eden Römer, Türk kökenlililerin de SPD'den meclislere girdiğini belirtti ve Köln'den Belediye Meclisi'ne giren Malik Karaman'ı, Dortmundt'tan aynı zamanda Fraksiyon Başkanı seçilen Volkan Baran'ı, Krefeld'ten Halide Özkurt Atmaca ve Ersin Erdal'ı örnek verdi.

Norbert Römer ayrıca, geçen seçimlerde SPD'den Federal Meclis'e seçilen Mahmut Özdemir ve Duisburg'ta fraksiyonda görevli kızkardeşı Merve Deniz Özdemir'i örnek vererek, siyasi katılıma önem verdiklerini söyledi.

NSU olayı güven sarstı

Uyum Sözcüsü İbrahim Yetim de toplumda çeşitli kademelerde yabancıların dışlanması ve eşitsizlik konusunda gelen sorulara karşı, göçmenlerin kurban söylemini artık bırakması gerektiğini kapıların çalışan herkese açık olduğunu ifade etti. Elbette NSU olayı ile toplumun önemli bir kesiminde devlete polise karşı güven kaybı oluştuğunu da vurgulayan Yetim, bunun geri kazanılması için çalışılması gerektiğini belirtti.

SPD'nin uyum siyaseti, yerel siyaset ve göçmen siyaseti üzerine yapılan konuşmalar ve karşılıklı soru cevaplar sonrası Römer, Türk basınında daha fazla yer almak istediklerini ve belli aralıklarla basın mensuplarıyla biraraya gelmek istediklerini belirtti.

Türk basınıyla ilişkiler gelişmeli

Köln'de Belediye Meclisi'nde görevli olan Gonca Mucuk, geçen yerel seçimlerde tekrar meclise giremedi. Fraksiyonda yabancı basın özellikle de Türk basınıyla ilgilenen Mucuk, kültürlerarası iletişime çok önem verdiklerini belirterek, ilk kez SPD'nin 2011 yılında yabancı basınla ilgilenen kültürlerarasi iletişim birimini oluşturduğunu söylüyor. Türk basınıyla daha iyi iletişime geçmek aynı zamanda Türk toplumuna ulaşmak, çalışmalarımızı Türk toplumuna duyurabilmek bağlamında çok önemli diyen Mucuk, basınla biraraya gelme toplantılarını belli aralıklara yapacaklarını söyledi.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu