Haberler

Sevenlerini üzmedi

Almanya'nın Gelsenkirchen kentinde yaşayan Vecdi Özmercan için geçen mart ayında, Türk-Alman Yardım Sevenler Derneği'nin (T.A.Y.S.D) desteği ile ilik bağışı kampanyası düzenlenmişti. Özmercan, Essen Onkoloji Kliniği'ndeki başarılı tedavisinin ardından, sağlığına kavuştu.

Türkler, lösemi konusunda bilgilendirilmeli

Yakalandığı lösemi hastalığını yenmeyi başaran Vecdi Özmercan için, Türk-Alman Yardım Sevenler Derneği Başkanı Necmiye Öztürk ve mahallesindeki sevenleri bir hoşgeldin günü düzenlendiler. Karşılamadan çok mutlu olan Özmercan, "Bana, bundan yaklaşık 6 ay önce lösemi hastalığı  teşhisi kondu. Bu süreçte çok sıkıntılar çektim. Sevenlerimin bana verdiği moral sayesinde şimdi bu güzel günleri gördüm. Hastalığımı ilk duyduğumda, çok üzülmüştüm. Zaman zaman testlere giriyordum. Alınan kan örneğinde hastalığın teşhisi kondu. Bunu duyunca adeta dünyam karardı. Çünkü, sürekli spor yapan bir insandım. Böyle bir olayın benim başıma gelmesi beni çok üzdü. Fakat, içimdeki yaşama savaşı, bu hastalığa karşı beni kamçıladı ve kendi kendime, 'Ben bu hastalığı yeneceğim' dedim. Doktorların desteği ile de bunu başardım.

İlaçların dışında, ailem ve beni sevenlerin ilgisi benim bu hastalığı yenmemde çok büyük etken oldu. Bu tür hastalığa yakalananlarda en önemli unsur hijyen. Tüm yaşantılarına dikkat etmeliler. İlaçların düzenli şekilde alınması gerekiyor. Türklerin bu hastalık konusunda fazla birşey bilmediklerini gördüm. Hastalık konusunda, dernekler aracılığı ile insanlar bilgilendirilebilir.

Türk-Alman Yardım Sevenler Derneği, bu konuda çok başarılı. Diğer dernekler de bu görevi üstlenebilirler" dedi. Vecdi Özmercan'ın eşi Macide Özmercan ise, aylardır uykusuz geçen gecelerin mutlu bir şekilde sonuçlanmasından dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek, dernek yöneticilerine ve kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Öztürk: Derneklere sahip çıkın

Türk-Alman Yardım Sevenler Derneği başkanı Necmiye Öztürk, derneklerin bu tür sosyal konularda aktif olmasına vurgu yaptı. Öztürk "Vecdi Bey, derneğimizin kurucularından. Güleryüzü ve yadımseverliğiyle herkesin sevgisini kazanmış bir büyüğümüz. Biz dernek olarak geçen mart ayında bir kampanya düzenlemiştik. 161 kişiden ilik örneği alınmıştı. Bu örneklerden Vecdi Bey'e uygun olanı maalesef bulamadık. Ancak kardeşinin iliğinin uymasıyla, hızlı bir şekilde tedavi süreci başladı. Bugün çok şükür Vecdi Beye kavuştuk, çok mutluyuz. Derneğimiz bu tür desteklerine devam edecek. Vatandaşlarımızın derneklere sahip çıkması gerekir. İnsanlar, tek başına bir sorunu bazen çözemiyor. Dernekler, birçok olayın çözüm noktasında etkili oluyorlar. Vatandaşlarımız derneklere sahip çıksınlar" dedi.

Kızının mektubu ağlattı

Vecdi Özmercan'ın kızı Çağla Mangal'ın babasına yazdığı mektupta: "Ben her mevsim yaşarım sensiz, gel de birlikte yaşayalım tüm mevsimleri canım babam" şeklinde başlayan mektubu duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Özmercan'ın ev doktoru Dr. Peter Birkner de sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek, Vecdi Özmercan'a moral verdi.

Mustafa Tığlı/ Gelsenkirchen (Muhabirce)

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu