Haberler

Aşırılara geçit yok

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jäger, Anayasayı Koruma Raporu ile ilgili değerlendirmelerinde, "Demokrasi için tehlike teşkil eden Selefilere ve aşırı sağcılara karşı kararlı mücadelemizi sürdürüyoruz" dedi.

Bakan Jäger, Selefiler ve aşırı sağ terörle ilgili, NRW Anayasayı Koruma Dairesi Direktörü Burkhard Freier ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin özellikle Selefilerle ilgili yönelttiği sorulara maruz kaldı. Selefiler, etki alanları, cami dernekleriyle ilişkileri, Selefilerin taraftar kazanma çalışmaları ile ilgili soruları yanıtlayan Burkhard Freier, bu konuda özellikle ailelerin kendilerine başvurduklarını ve yardım istediklerini ifade etti.

NRW ders çıkardı

Ralf Jäger, NSU ile ilgili olarak "NRW geçmişteki hatalarından ders çıkarmıştır ve NSU gibi bir olayın bir daha olmaması için gereken herşeyi yapmaktadır." dedi. Birlikte çalışılan V-Leute diye adlandırılan muhbirlerle ilgili yapılan, açık ve net yasal düzenlemelerle vatandaşın Anayasayı Koruma Daieresi'ne güveninin yeniden kazanılmak istendiğini belirten Bakan Jäger, "Anayasayı Koruma Dairesi, demokrasiyi koruyor. Demokrasi düşmanlarıyla mücadele edebilmek için bu kurumun çalışmalarına, raporlarına ihtiyacımız var" dedi.

NRW deki güvenlik güçlerinin, aşırıcılara karşı etkin olduğunu ve aşırı sağcılarla ilgili yapılan operasyonlar ve yasaklanan örgütlerle ilgili bilgi veren Ralph Jäger, "Yasaklar toplumumuzdaki, aşırı sağcılara karşı mücadele eden vatandaşlarımız için de olumlu bir sinyaldi. Bu demokrasimizin işleyişi için çok önemli. Bu yüzden de NPD'nin yasaklanmasından yanayım. Bu, buradaki, barıs içinde yaşamak isteyen farklı etnik kökenlerden insanlar için de açık ve net bir işarettir" dedi.

Selefiler takipte

Selefilerdeki artış NRW Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izleniyor. 2011'de 500 kişilik bir Selefi grubundan den söz edilirken 2012 de bu sayı ikiye katlanmış. "Güncel duruma bakarsak, bu sayının bu yıl NRW toplamında 1500 kişiyi bulacağını söyleyebiliriz diyen Jäger, "Her on kişiden birinin, şiddet yanlısı cihatcı Selefi olduğunu düşünüyoruz" dedi. Selefilerdeki artış, İslamcı örgütlerdeki mücadeleyi destekleme amaçlı oluyor. Şu günlerde Suriye'ye destek ön planda.

Aşırıcılara karşı "Kılavuz"

2012 yılında NRW'de 40 civarında cihat amaçlı yurt dışına çıkış tespit edilmiş. 2013 yılında ise 30 yaş altı erkeklerde, 20'ye yakın yurt dışı seyahat tespit edilmiş. Bunların 7'sinde pasaporta el koyma suretiyle çıkış engellenmiş. "Savaş bölgelerine gidip dönenler daha tehlikeli çünkü, çevrelerinde bir otorite olarak algılanıyorlar ve insanları radikalleştiriyorlar. Bunların eylemlerini yakından takip ediyoruz, herhangi bir saldırıyı önlemek için elimizden geleni yapıyoruz" diyor Ralph Jäger.

Bonn, Bochum ve Düsseldorf'ta, pişman olup örgütlerden ayrılmak isteyenler için Kılavuz olarak adlandırılan yardım noktaları var. Aşırı sağcılar için olan bu uygulama, önleyici çerçevede selefiler için de uygulamaya konulacak. Bunun için İslami derneklerle diyaloğu geliştirmek istiyoruz diyen Jäger, "Kılavuz bizim aşırıcılıkla ilgili çalışmalarımızın bir parçası. NRW'de Aşırıcılığın her türüne karşı mücadele ediyoruz. Benim için önemli olan, toplum olarak birbirimize kenetlenmemiz ve 1,5 milyon Müslümanla birlikte barış içinde yaşamamız" dedi.

Hülya Sancak- Düsseldorf

 

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu