Haberler

Ruhr Kitap Fuarı kapılarını Tayfun Demir ve Sunay Akın`la açtı

Ruhr Kitap Fuarı 10.yılında Essen`deki eski maden ocağı, şimdi ise maden müzesi olarak hizmet veren Zeche Zollverein`da kapılarını kitap ve edebiyat severlere açtı. Sunay Akın ve Rurh Bölgesi`nde, yayın dünyasındaki ve sosyo-kültürel alandaki çalışmalarıyla tanınan Tayfun Demir fuarın ilk konuklarıydı.

Ruhr Kitap Fuarı`nın 10. yılında yayıncı-yazar ve sosyo-kültürel danışman olarak Rurh Bölgesi`nin tanınmış isimleri arasında olan Tayfun Demir`e onur ödülü verildi. Yaklaşık 38 yıldan beri Almanya`da yaşayan Tayfun Demir özellikle Duisburg`ta Türkçe literatür için yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Mobil Kütüphane Proje Direktörü olarak görev yaptığı dönemlerde göçmenlere otobüslerle kitap taşıyorlar, onları kütüphanelere çekmeye çalışıyorlar. Demir aynı zamanda Duisburg Belediyesi ile birlikte Türklere günlük hayatla ilgili pratik bilgiler veren Türkçe “Merhaba” adlı kitapçığı çıkarıyor.

Uzun yıllar Duisburg Şehir Kütüphanesi`nde Enternasyonel Kitaplar Bölüm Müdürü olarak görev yapan ve kütüphaneye Türkçe kitaplığı kazandıran, emekliye ayrılmadan önce belediyede kültürlerarası uzman olarak hizmet veren Tayfun Demir pek çok sosyo-kültürel kurumda da danışman olarak görev yapmış.

Çalışmalar kolektif mücadele ürünü

Dortmund Belediyesi Kültür Dairesi`nden Jörg Stüdemann`ın Tayfun Demirle ilgili bir tanıtım konuşmasının ardından kendisine kristal Ruhr Kitap Fuarı 10.yıl heykelciği verilen Tayfun Demir yaptığı çalışmaların bir ekip çalışması olduğunu ifade etti. Demir “Çalışmaların değerlendirilmesi ve  böyle bir onur ödülüne layık görülmek beni sevindirdi. Bu çalışmalar kolektif bir mücadele. Ödülü de tüm çalışma arkadaşlarım adına aldım. Dilerim bu festivaller tüm bir yıla ve çok farklı şehirlere yayılır. Bizim kültür ve sanatla tanışmamız ailede başlar, okullar bunu karşılamıyor. Ailelere görevler düşüyor böyle festivallere fuarlara çocuklarıyla gelmeliler ki, ilerdeki festivallerin ziyaretçileri yetişsin” sözleriyle duygularını özetledi.

Oyuncak müzesi 9 kasıma kadar açık

Essen Konsolosu Ahmet Faruk Davaz, Essen Kültür Dairesinden Andreas Bomheur, Zollverein Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Jolanta Nölle ve pek çok davetlinin katıldığı açılışta Sunay Akın`ın Oyuncak Müzesi`nin de tanıtımı yapıldı. Türkiye`de matbaa ve kitabın-kütüphanenin kısa bir tarihini tiyatral bir dille anlatan Sunay Akın, davetlileri kahkahalara boğdu. Oyuncak Müzesi ve Kitap Fuarı 8 Kasım`a kadar Zeche Zollverein Halle 12`de ziyaret edilebilir, kitap satın alınabilir.

Hülya Sancak/ Essen

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu