Haberler

KRV Meclisinde NSU Araştıma Komisyou ne yapacak?

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Yeşiller Partisi Fraksiyon Başkanı ve İç politika Sözcüsü Verena Schäffer ile  Uyum Komisyonu Başkanı ve Sağlık Politikası Sözcüsü Arif Ünal, parlamentoda düzenledikleri bir basın toplantısı düzenleyerek, KRV eyaletinde kurulacak olan NSU (Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü)  Araştırma Komisyonu ile ilgili bilgi verdiler.

Parlamentoda grubu bulunan CDU, SPD, Yeşiller, Korsanlar, ve FDP partilerinden temsilcilerinden oluşacak olan komisyon çalışmalarını, özellikle Köln ve Dortmund`taki saldırılar ve kurban yakınlarının yaşadığı travmalar üzerine yoğunlaştıracak. YeşillerFraksiyon Başkanı Verena Schäffer komisyon kurulması konusunda neden bu kadar geç kalındığı ile ilgili bir soruya Federal Meclis`ın çalışmalarını bitirmesini bekledik, şeklinde yanıt verdi.

Derin devlet gündeme geliyor mu?

KRV Nasyonel Sosyalist Yeraltı Örgütü dosyasını Araştırma Komisyonu konusunda ve derin devlet istihbarat ilişkileri konusunda Yeşiller KRV Eyalet Milletvekili Arif Ünal`ın görüşlerini aldık:

Neden Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti`nde bu komisyon kuruldu?

Federal Meclis bir rapor yayınladı. Rapor, özellikle KRV`yi ilgilendiren bir takım konulara açıklık getiremedi. Örneğin Dortmund`ta M.Kubaşık`ın öldürülmesi olayı, Köln-Keupstrasse`deki bombalı saldırı ile ilgili yeterince araştırma yapılamadı. Bunların açıklığa kavuştuşturulabilmesi için, böyle bir araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi. Federal Meclis`te kurulan komisyon, iki yıllık bir sürede Almanya genelinde tüm cinayetleri araştırdığı için pek fazla konuya açıklık getiremedi. Bizim de iki yillık bir vaktimiz olacak ama, çalşıma alanımız KRV olacağı için daha verimli olacağını düşünüyorum.

Bu davada politik müdahale varmı?

Keupstrasse`deki bombalı saldırı bir anahtar rolü oynuyor. Görüntülerde saldırıyı yapanların göçmen kökenli olmadığı göründüğü halde, araştırmalar hep göçmenlere yönelik yürütüldü. Hatta dönemin içişleri bakanının çıkıp,bu saldırıda ırkçı motivasyon yoktur demesi, bu soruşturmaların politik olarak yönlendirilip yönlendirilmediği sorusunu gündeme getiriyor elbette. Bu soruların cevabını Kuzey Ren Vestfalya`da bulmak zorundayız. Bundan sonra polisin ve istihbarak örgütlerinin çalışma yönetemleri yöntemelri üzerine de tavsiylerimiz olacak, çünkü polisin bilgi almış olduğu kişilerin bu cinayetlerde oynadığı roller de açıklığa kavşmadı.

Bu komisyonun çalışmaları bu saatten sonra bir fayda sağlar mı? Karartılan dosyalar, deliler var…

Evet. Bu olayı yaşayan insanlar, olayın şahitleri yaşananları unutmadı. Basında unutulmuş olabilir. Ben 20 yıl terapist olarak çalıştım. Bu olaylarda zarar gören insanlarla onların yakınlarıyla konuştum. Senelerce bu insanların suçlu konumun düşürülmesi onlar için bir travmaydı. “Bombalı saldırı bizi etkiledi, onu unutabilirdik ama mağdur olduğumuz halde, polisin yıllarca bizi zan altında bırakması, çevrenin bizi dışlaması, o saldırıdan daha acıydı” diyorlar. Bu işin şahitlerini dinlemek çok faydalı olacak. Dosyaların imha edilmesi bile polis ve istihbarat örgütlerininn olaya yaklaşımı konusunda ipucu veriyor aslında. Bunun politik bir açıklaması olabileceğini de düşünüyorum.

Derin devlet denen bir şeyden söz edebilir miyiz?

Derin devletin rolü olduğunu zannediyorum, yani Keupstrasse`deki cinayetten 1 gün sonra içişleri bakanının bu olayın arkasında politik motivasyon yoktur demesi, sorusturmaya yön vermek oluyor. Ona bunu söyleten şey neydi? Bunun ortaya çıkması lazım. Yani birgün sonra bu bilgiyi verebilmesi mümkün değildi.

Böyle bir süreçten sonra Köln`deki HoGeSa (Holiganlar Selefilere Karşı) olaylarına gelirsek, burada polisin tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Köln olaylarında açık olan sorular var. Gerek polisin açıklamaları, gerekse istihbarat örgütlerinin verdiği bilgilerde açıklanması gereken sorular var. Bu doğrultuda hem emniyet müdürüyle hem de istihbarat örgütleriyle bu konuları konuşmamız gerekiyor.

Holiganlara ırkçılar destek verdi…

Bu olayda Holiganların yeni bir yüzünü görüyoruz. Şimdiye kadar olmayan birşey. Holiganların bugüne kadar ırkçılarla böylesi ilişkileri olmamıştı. Mesela yürüyüş izni için başvuran PRO NRW`den birisi. Dortmund`tan Die Partei denen ırkçı parti destek veriyor, yani bilinen türm ırkçılar oraya geliyor. Bu yeni bir yapılanma demek.

Polis neden yetersiz kaldı?

Haftalar önce internetten bunun çağrıları yapılmıştı. Kimlerin bu etkinliğ destek verecekleri belliydi. Polis yasaklama şansımız yoktu diyor, doğru ama buna rağmen yabancıların göçmenlerin yoğun olduğu istasyonun dibinde gösteriye izin vermek gerekiyor muydu, bu soru işareti bunun cevabını almamız gerekiyor. Çünkü göçmenlerin yaşadığı o bölgede çok daha büyük üzücü olaylar yaşanabilirdi. Oradaki halkı korumak da polisin görevi.

Mesela bazı orada yabaci kökenli dükkan sahipleri polise soruyor herhangi bir riziko varmı dükkanımızı kapatalım mı? Polis hayır herhangi bir riziko görmüyorum kalablirsiniz diyor.  Ama o çıkan olaylar sonucu insanların orada yaşadığı korkuları dinlediğıniz zaman bunun da yanlış bilgilendirme olduğunu anlıyoruz. Tüm bunlari emniyetle ve istihbaratla ayrıca konuşup inceleyeceğiz o zaman daha detaylı bilgi verebiliriz.

Hülya Sancak/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu