Haberler

Atatürk`ün vefatından sonra Türkiye`de karşı devrim süreci başladı

Krefeld`te EKİN (Eğitim, Kültür ve Entegrasyon) Derneği`nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı davetine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Prof.Dr. Süheyl Batum Türkiye`nin sıcak gündemini ve Cumhuriyet Halk Partisi`ndeki son gelişmeleri değerlendirdi. Süheyl Batum`la Almanya`nın Krefeld kentinde haftasonu yaptığımız söyleşiden satırbaşları…

Süheyl Batum konuşmasına “Sizlere çok değerli arkadaşlarımın selamını getirdim. Size Emine Ülker Tarhan`ın, Birgül Ayman Güler`in, Metin Feyzioğlu`nun, Ümit Kocasakal`ın selamını getirdim” diye başladı. “Ben buraya sizlerle birlikte görüşlerimizi paylaşmak, güç almak, yaptığımız veya yapacağımız şeylerin doğru olup olmadığını görmek için geldim” diyen Batum, Türkiye`de 80 sonrası politikaların eşitlik ilkesini göz ardı ettiğini oysa Türkiye Cumhuriyeti`nin tüm bireylerinin insan gibi, insanca yaşama koşullarına sahip olması gerektiğini söyledi. 12 yıllık Ak Parti hükümeti dönemini eleştirirken, cumhuriyet döneminin kazanımlarını anlatan Süheyl Batum, “Kadın erkek eşitliğini Türk siyasetine ve ekonomisine yeniden kazandırmalıyız” dedi.

Karşı devrime karşı cumhuriyete sahip çıkmalıyız

Atatürk`ün vefatından sonra Türkiye`de bir karşı devrim sürecinin başladığını ifade eden Batum, “Karşı devrimin ortadan kaldırılabilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi`in, cumhuriyete demokrasiye, laik hukuk sistemine ve bağımsızlığa mutlaka sahip çıkması gerekiyor. Bu partinin yöneticilerinin, milletvekillerinin, tüm üyelerinin, örgütlerin yan yana gelip, ne yapacaklarını Türk milletine köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir gezerek anlatması gerekli. Bunun için de Antalya gibi kampların çok daha gelişmişlerinin, çok daha sık yapılması gerekiyor” dedi ve CHP içinde herkesin CHP değerlerini kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Altı oku modernize etmek isteyenler var 

“CHP içinde bizlerin bir kere ana ideolojiden hiçbir çekince duymadan, acaba altı okun zamanıgeçti mi, acaba laiklikten çekinelim mi, acaba milliyetçilik aşıldı mı gibi kuruntulara düşmeden cumhuriyetin temel ilkelerini nasıl anlatacağımızı ve bu yönde neler yapacağımızı karara bağlamamız gerek. Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, devletçilikten ürkenlerimiz var. Altı oku modernize etmemiz gerekir diyenler var. Bundan dolayıdır ki Antalya gibi kampların daha daha geniş bir şekilde yapılması ve etkin kullanılması gerekir ki, CHP`nin en yeni üyesinden en tepedekine kadar, altı oktan korkmadan bunların geçmiş değerler olduğunu zannetmeden, bunları Türk halkına bıkmadan usanmadan anlatalım, onların güvenini kazanalım” sözleriyle Cumhuriyet Halk Partisi`nin Antalya kampını yorumladı.

Tarhan`ın istifası haklı gerekçelere dayanıyor

Emine Ülker Tarhan`ın istifasının ardından başka istifalar da gelecek mi gibi bir soruya Süheyle Batum “Zor bir soru, bekleyelim görelim, belki olacaktır. Ben Emine Ülker Tarhan`ı iyi tanıyan seven, saygı duyan bir CHP`liyim ve bunun sonucunda da Ekmeleddin İhsanoğlu yerine onun cumhurbaşkanı adayı olması içi ilk imzayı vermiş milletvekiliyim. İstifasının, bazı yönetici arkadaşların söylediği gibi `gereksiz, zamansız, tek taraflı` bir karardan ibaret olmadığını  düşünüyorum. Emine Ülker Tarhan cumhuriyet ilkelerinin yıkılmaz savunucularından biridir.  İstifası bana göre haklı gerekçelere dayanıyor. İstifasının önemli olduğunu ve Türkiye`de cumhuriyete gönül vermiş, CHP`ye gönül vermiş, milyonlar açısından da uyandırıcı yol gösterici bir etki yapacağına yürekten inanıyorum. Emine Ülker Tarhan istifa mektubunda nedenlerini çok  net söylüyor. Ben de haklı gerekçelere dayanıyor derken o gerekçelere tamamen katıldığımı beyan etmek için bunu söyledim. Belki bizler de bir CHP milletvekili olarak cumhuriyete onun gibi gönül vermiş insanlardan biri olarak ne olarak ne yapmak istediğini anlar, bu yolda kendisine yardımcı oluruz diye düşünüyorum” sözleriyle cevap verdi.

Almanya`daki vatandaşlarımız “Cumhuriyet”in öneminin bilincinde

Türkiye`de son yıllarda cumhuriyet değerlerinin içinin boşaltıldığına dikkat çeken Süheyl Batum, Almanya`ya sık geldiğini ve Almanya`da yaşayan vatandaşların bu değerlerin daha çok farkında olduğunu ifade etti: “Almanya`da olan çok değerli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız, bizlerden çok daha fazla Atatürk Cumhuriyeti`nin getirmiş olduğu ulus, millet anlayışının, hukuk devletinin, laik devlet anlayışının ne kadar önemli olduğunu, biz Türkiye`de yaşayanlardan daha iyi biliyorlar, görüyorlar.  Türkiyede yaşayanlar maalesef son 10-15 yılda,  `canım bu kavramlar aşıldı, boşverin, 30` lu yıllarda yaşayamayız ki, gibi yalan yanlış, hiçbir bilimsel ve tarihsel gerçekle örtüşmeyen, bir takım propagandaları etkisinde kalabiliyor. Ancak kimse merak etmesin, cumhuriyetin ve CHP`nin bir neferi ve yürekten inanan bir insanı olarak ben, mesajları anlıyorum ve sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyorum.

Hülya Sancak/ Krefeld

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu