Haberler

Roman sorunları başbakanlıkta

YTB, Romanların sorunlarını bir raporla ortaya koyacak.Başbakanlık, Roman vatandaşların uğradığı ayrımcılığa ve yaşadıkları sorunlara kalıcı çözümler ortaya koymaya hazırlanıyor. Edirne`de düzenlenen Roman Çalıştayı sonrasında Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Romanların sorunlarını bir raporla ortaya koyacak.

Başbakanlığın hazırlayacağı raporla Romanların sorunları uluslararası platforma kadar taşınmış olacak. Edirne’de düzenlenen hazırlanacak raporun müjdesini verdi.

Dünyanın dikkati Romanlara çekilecek

Roman Çalıştayı’nda konuşan Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül “Balkanlardaki ve diğer bölgelerdeki Roman vatandaşlarımız zaman zaman dışlanmakta ve geri plana itilerek hakları çiğnenmektedir” dedi.

Raporun hem Türkiye’deki hem de Balkanlardaki Romanların sorunlarına çözüm bulacağını söyleyen Bülbül “Bu raporu uluslararası platformlarda sunacağız. Hazırlanacak olan raporda ün salmış itibarlı kişilerin de yer alması raporu daha da güçlü kılacaktır. Rapor hazırlanırken ekibin geniş tutulmasına ve Balkanlardaki işbirlikçilerin artırılmasına önem verilmelidir” diye konuştu.

BAROM, Edirne temsilciliğini açtı

Balkan Romanları Birliği (BAROM) Edirne Temsilciliği`nin de açılışına hükümet ve siyasilerden destek geldi. Açılışa BAROM Başkanı ve Makedonya Devlet Bakanı Necdet Mustafa, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop gibi isimler katıldı.

Roman kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğizBalkan Romanları Birliği (BAROM) Edirne Temsilciliği açıldı

BAROM’un Edirne’de olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu bildiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Bizim medeniyet anlayışımızda ‘insanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışı var. Mazlum ve mağdurun yanında olma gibi bir medeniyet anlayışımız vardır. Güçlünün değil haklının yanında olma gibi bir duruşumuz vardır. Gerek Türkiye’ de, gerek Balkanlardaki tüm Roman kardeşlerimizin yarınlara daha çok umutla ve güvenle bakmaları açısından onların yanında olmaya bundan sonraki süreçte daha güçlü bir şekilde gayret edeceğiz” diye konuştu.

Amacımız, devleti milletin devleti yapmak

Açılışta konuşan bir başka isim ise Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop oldu. BAROM’un hayırlı çalışmaların merkezi olmasını dileyen Şentop, “Emeği geçen herkese, destek veren herkese teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum. Siyasi anlayışımız, devleti, milletin devleti yapmaktır. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Böyle bir merkezin Trakya’ da değil tüm Rumeli’ de ve Balkanlardaki tüm Roman kardeşlerimiz için önemli çalışmaların merkezi olmasını temenni ediyorum” dedi.

Muhabirce/ Ankara

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu