Haberler

Prusya`da Türk, Tatar ve Siyahi Müslümanlar sergisi

Almanya`nın başkenti Berlin`deki DİTİB Şehitlik Camisi Kültür Evi`nde “Prusya`da Türk, Tatar ve Siyahi Müslümanlar” sergisi açıldı. Mehteran takımının gösterisi ve Kur`an Kerim tilavetiyle başlayan sergiye ilgi büyüktü.

DİTİB Şehitlik Camisi Dernek Başkanı Ender Çetin yaptığı selamlama konuşmasında İslam`ın Almanya`nın bir parçası olduğunu ve farklı kültürlerden insanların bir arada yaşayabileceğini vurguladı. 

Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Raed Saleh ve Milletvekili Fritz Felgentreu, Berlin-Neukölln Belediye başkanı Franziska Giffey konuşmalarında, “İslam`ın Almanya`ya ait olduğunu” ifade ederek, serginin farklı dinler arasında bir köprü fonksiyonu icra edeceğini belirtti.

Kültürel tanıma önemli

Diyanet İşleri Başkanlığı Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Prof.Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu ise konuşmasında serginin iki toplum için çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Toplumlar kültürleriyle yaşar ve kültürleriyle ayakta dururlar. Toplumlar birbirlerinin kültürlerini tanıması o toplumların birbirini tanıdığı anlamına gelir. DİTİB olarak teşkilatımıza bağlı derneklerimizde yaptığımız etkinliklerde her iki toplumun birbirlerini daha yakından tanımalarını arzu ediyoruz“ dedi. Aşıkoğlu, “Sergi hem Alman toplumu hem Türk toplumu için güzel birlik ve beraberliklere vesile olsun” dileğinde bulundu.

Toleranslı olunmalı

T.C. Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu yaptığı konuşmada, inanan ve inanmayan herkese toleranslı olunması gerektiğine ifade ederek, “Neye inandığının ya da inanmadığının önemi yok” dedi. Farklı dinlerden, kültürlerden ve siyasi bakış açılarından herkesin açılışa katılmış olmasının bir zenginlik olduğunu ifade eden Karslıoğlu, “Almanya`nın gücü, Berlin`in gücü bu. Bu çeşitliliği yaşattığımız ve herkes korkusuz bir şekilde burada yaşadığı zaman, bu güzellikler burada daim olacaktır” diye konuştu.

12 Nisan`a kadar kapılarını ziyaretçilerine açık tutacak olan serginin açılış kurdelesi Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başer Şen, DİTİB Genel Başkanı
, Milletvekili Fritz Felgentreu, Eyalet Meclis Üyesi Raed Saleh ve Belediye Başkanı Franziska Giffey tarafından kesildi.

Açılış sonrasında konuklara salep ve Osmanlı şekerlemeleri ikram edildi. Brandenburg-Preussen Müzesi`nin yetkilisi Dr. Stephan Theilig, Türk, Tatar ve Siyahi Müslümanlara ait Kur`an Kerim, kamalar ve kıyafetlerin aralarında bulunduğu tarihi eserler hakkında Karslıoğlu`na ve siyasetçilere bilgi verdi.

Muhabirce/ Berlin

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu