Haberler

Paranın Gücü`nün galasına yoğun ilgi

Almanya`nın Duisburg kentinde yaşayan yapımcı-yönetmen Hasan Vatan, yeni filmi Paranın Gücü`nün galasını Duisburg`ta Filmforum`da yaptı.

Hasan Vatan Almanya`da yaşayan Türklerin sosyo-kültürel yaşamlarındaki sorunlarla ilgili filmleriyle tanınıyor. Daha önce Piskopat, Araba Satıcısı, Günaydın, Önyargı gibi kısa filmler çeken Vatan ilk defa 50 dakikalık bir film çekti.

Günümüzde, insanların maddiyata daha fazla değer verip maneviyata önem vermemesini, insanların birbirlerini maddiyatlarına bakarak değerlendirmesinin mizahi bir dille anlatıldığı Paranın Gücü filminin senoryosunu da Hasan Vatan yazmış. Tamamen amatör, daha önce sahne tecrübesi olmayan oyuncuların rol aldığı filmde bazı oyuncular da çekim yapılan mekanların sahipleri.

Sırada uzun metraj var

“Bu filmde daha önce hiçbir şekilde oyunculuk eğitimi almamış bir filmde oynamamış, ama oyunculuk yapmak isteyen kişilere imkan vermek istedim. Yaklaşık 20 kişi rol aldı filmde, amatör kişilerle çalışmak yönetmek zordu ama zevkliydi” diyen Hasan Vatan bunda sonra uzun metrajlı film çekmek istiyor.

Yeni film 2015`te

“2015`te 110 dakikalık bir sinema filmi çekmeyi düşünüyorum. Oyuncu castinglerine başladım. Konu yine kendi içimizden bizi yansıtan bir konu olacak. Filmle festivallere de katılmayı düşünüyorum. Almanya`da sanat ve kültürel etkinlikler Türk toplumu için çok önemli sanatsal faaliyetlerde bulunanlara destek gerekiyor. Destek olmadan bu işlerin yapılması çok zor. İşadamlarının kültürel faaliyetlere destek olması çok önemli” sözleriyle maddi desteğin önemine vurgu yaptı.

Filmde rol alan oyuncular:

Ferdi Yenilmez, Hamza Bolat Rahşan Bakır, Yudum Öznek, Demet Babayiğit, Ferit Aray, Feridun Aga, Mehmet Vatan, Ayten Vatan, Seher Stone, Sinan Şahin, Ahmet Kimverdi, Selvi Eser, Mehtap Boran Özkavak, İsmail Görgülü.

Muhabirce/ Duisburg

Foto: Hülya Sancak

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu