Haberler

Nerede ne kadar Yahudi yaşıyor diye sordular

Die Rechte (sağcılar) partisinden Dortmund Belediye Meclisi üyesi Dennis Giemsch`in belediye başkanından şehirde, nerelerde ve ne kadar Yahudi yaşadığı konusunda bilgi istemesi Almanya`da geniş yankı uyandırdı.

Aşırı sağcı eylem ve söylemleri yüzündne güvenlik tehdidi oluşturduklari gerekçesı ile 2012 yılında İçişleri Bakanı Ralf Jäger tarafından yasaklanan NWDO partisi üyelerinden Giemsch`in bu sorusu oldukça provakatif ve rahatsız edici. Giemsch`in söylediğine göre zaten amacı da buymuş. Dortmund son yıllarda özellike aşırı sağcıların/neonazilerin yoğunlaştığı bir şehir.

Ayrımcılığa karşı çıkacağız
Konuyla ilgili olarak Kuzey Ren Vestfalya (KRV) SPD Meclis Grubu ve Alman-İsrail Parlamenterler Grubu Başkanı Norbert Römer bir açıklama yaptı: 

“Bu olay, özgür ve birbirine karşı hoşgörülü bir yaşamın temeli olan bütün prensiplere karşı yapılmış dayanılmaz ve çirkin aykırılıktır. Die Rechte partisi bilinçli olarak nasyonal sosyalistlerin uyguladıkları prosedürleri benimseyip uyarlıyorlar. Bunlar insanlığın yaşadığı en büyük felakete, Holokost`a (Yahudi Soykırımı), yol açmıştır.  

Ülkemizde tekrar Yahudilerin yaşamasını ve birçok yerde aktif Yahudi cemaatlerinin bulunmasını, sevinçle karşılıyoruz. Bu demokrasimize ve toplumumuza olan güvenin çok büyük bir göstergesidir. Bu hemşehrilerimizi dışlamak veya ayrımcılığa maruz bırakmak için yapılan her girişime şiddetle karşı koyacağız.”

Muhabirce/ Düsseldorf

Diğerleri
Grafikartplus Ajans

Diğer haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu